باران موسیقی پاپ و غروب موسیقی سنتی

نگاهی به برگزاری کنسرت های موسیقی در قزوین
باران موسیقی پاپ و غروب موسیقی سنتی

به‌تازگی از دوران رکود آهنگ به روزهای باران موسیقی سفر کرده‌ایم، مردم در صف‌ها می‌ایستند تا خواننده محبوبشان را ببینند،گرچه هنوز سالنی که سال‌هاست قرار است، خانه موسیقی‌شان باشد ساخته نشده است، گرچه هنوز سیستم صوتی آن‌طور که باید باشد، نیست،گرچه و گرچه و...


اما در شهری که یکی از رتبه‌های برتر افسردگی در کشور را به دوش می‌کشد مردم با همه کاستی‌ها محتاج شنیدن صدای سازند و نوایی که آرام زمزمه کنند یا گاه با صدای بلند فریاد کشند. قرار شده بود در این شهر یا برای عرفا بزرگداشت بگیریم و یا کنسرت برگزار کنیم، انگار که به انسانی بگویید ازاین‌پس یا حق خوردن داری و یا خوابیدن خوشبختانه اما این انسان عجیب و ناشناخته این روزها بهتر از گذشته به حقوق‌اش آشناست؛ حقوقی که امیدواریم آن را با منطق و ادب طلب کند در دنیایی که چشم و گوشمان دیگر از خشونت و زور و حتی صدای بلند فراری است. روزگار باران موسیقی فرا رسیده است خبرها از لغو شد به برگزار شد تغییر یافته است و بی‌شک نباید در این میان نقش استانداری و اداره ارشاد را نادیده گرفت.
 در روزشماری که کودک عیب‌جوی درونمان این‌همه بزرگ شده، گاهی به کودک سپاس‌گزار درونمان فرصت دهیم تا بیرون بیاید و خودی نشان دهد.
مجوز بدون نوبت
اسکندری‌نژاد رییس اداره ارشاد در خصوص تلاش‌هایی که در گذر از این دوره رکود صورت گرفته، می‌گوید: توانستیم با تعامل و تفاهم از این موانع عبور کنیم. امام‌جمعه قزوین نیز طبق گفته خودشان اساسا مخالفتی با برگزاری کنسرت‌ها نداشتند اما خواستار این بودند که در کنار کنسرت برنامه‌های فرهنگی دیگر هم برگزار شود و ثانیا اگر مفسده‌ای در این کنسرت‌ها هست به نحو مقتضی برچیده شود.و کنسرت‌ها در فضای سالم فرهنگی برگزار شوند . وی دررابطه با این‌که این روزها فقط شاهد برپایی کنسرت پاپ هستیم و جای موسیقی سنتی در این بازار خالی است، خاطرنشان می‌کند: این روزها کنسرت‌گذار پاپ وجود دارد و سنتی نه، آن هم به دلیل این‌که بلیت‌های کنسرت موسیقی سنتی به فروش نمی‌رسد. اما من از همین‌جا اعلام می‌کنم اگر هر کنسرت‌گذار سنتی مایل به برگزاری کنسرت است ما استقبال کرده و بدون نوبت به ایشان مجوز می‌دهیم.
سهم نخبگان از پول نفت
حسین میثمی در خصوص به فروش نرسیدن بلیط کنسرت‌های سنتی توضیح می‌دهد: برگزارکنندگان موسیفی پاپ سرمایه‌گذارها و اسپانسرهای خوبی دارند و برپایی آن‌ها هم سریالی شده هنوز این یکی تمام نشده دیگری از راه می‌رسد. ما در این زمینه سیاست منسجمی نداریم. باید برنامه‌ریزی‌های دقیق در این زمینه‌ها انجام شود که مثلا اگر سه کنسرت پاپ برگزار می‌شود در این میان یک کنسرت سنتی هم برگزار شود. موسیقی سنتی و یا کلاسیک در همه جای دنیا مختص خواص مردم است و باید از طرف دولت حمایت شود. سال‌ها پیش عدم برگزاری کنسرت‌های سنتی را بررسی کردیم و سعی کردیم موانع را برداریم؛ به بچه‌ها سالن برای تمرین اختصاص داده شد و پیله‌وری رییس وقت اداره ارشاد بودجه‌ای جهت تبلیغات به گروه‌ها تخصیص داد اما امروز گروه‌ها حتی باید برای سالن تمرین نیز هزینه بدهند. میثمی تاکید کرد: دولت باید به نخبه‌ها و خواص مردم اهمیت دهد اگر از پول نفت هزینه می‌شود تا برنامه خندوانه برای عموم مردم ساخته شود این پول نفت را برای نخبه‌ها و فرهیختگان هم خرج کند. آن‌ها هم سهمی از این سرمایه دارند.
شهر بی‌اندیشه
این روزها گرچه از رکود موسیقی پاپ گذر کردیم و به آمار خوبی رسیدیم، اگرچه عموم مردم با همه کاستی‌ها شاد شدند و به سالن‌ها آمدند و موسیقی دلخواهشان را گوش کردند، خیلی هم خوب؛ آشکار است که عموم مردم گاهی نیاز به جایی دارند تا به دور از بحث موسیقی فاخر و خروجی‌های ملموس فرهنگی فقط آهنگ گوش دهند و شاد شوند و غم روزگار را برای ساعاتی هم شده به دست فراموشی بسپارند اما اینها هیچ یک دلیلی برای نپرداختن به چرایی عدم برگزاری کنسرت‌های موسیقی کلاسیک و فاخر نیست. به‌راستی جای موسیقی سنتی و فولکلور(محلی) هنوز خالی است. شهر دلتنگ صدای موسیقی فاخر است و این امر نگاه ژرف و دلسوزانه مسوولین و بانیان این امر را به یاری می‌طلبد. فرهیختگان باید حمایت شوند؛ شهری که فرهیختگان و نخبه‌هایش گوشه‌گیر شوند شاید زنده بماند شاید نفس بکشد شاید بخندد اما بی‌شک اندیشدن را فراموش خواهد کرد.

بیتا دارابی

چهارشنبه 11 مرداد 1396
09:54:00