توقع سیاسیون از لیست امید زیاد بود

در گفت‌وگوی فروردین امروز با نماینده امید مطرح شد؛
توقع سیاسیون از لیست امید زیاد بود

انتخابات دهمین دوره مجلس، شاید یکی از عجیب‌ترین انتخابات بعداز انقلاب اسلامی بود. رد صلاحیت کاندیداهای اصلاح‌طلب چنان گسترده بود که نه‌تنها ژنرال‌های کهنه‌کار این جناح از گردونه رقابت حذف شدند، بلکه فعالان جوان اصلاح‌طلب که امیدوارانه پا به عرصه خدمت‌گزاری گذاشتند نیز مجروح تیغ رد صلاحیت شدند.


بااین‌وجود این جریان سیاسی کنار نکشید و اندک اصلاح‌طلبان باقی‌مانده و افراد مستقل نزدیک به تفکر اصلاح‌طلبی را در لیستی موسوم به "لیست امید" گرد هم آورد تا نشان دهد برای چیزی فراتر از تفکر سیاسی تلاش می‌کند. با گذشت یک سال از فعالیت لیست امید در مجلس به سراغ سیده‌حمیده زرآبادی، اولین بانوی راه‌یافته به مجلس از استان قزوین و عضو فراکسیون امید رفتیم؛ این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
 نزدیک به یک سال از ورود شما به مجلس می‌گذرد، عملکرد یک‌ساله خود را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا به نظر خودتان کارنامه قابل‌قبولی داشتید؟
مردم هستند که می‌توانند به بهترین نحو، عملکرد خدمت‌گزاران خود را ارزیابی کنند و بدون تردید بهترین شاخص جهت ارزیابی در این مورد رضایت مردم است، بنده هم در جایگاه خدمت‌گزاری به مردم تمام تلاش خود را در راستای وظایف نمایندگی و همچنین پیگیری و حل مشکلات استان به کار بستم و در این مسیر با شفاف عمل کردن، سعی کرده‌ام مردم که صاحبان اصلی کشور و انقلاب هستند را در جریان همه امور قرار دهم.
 در یک سال گذشته چقدر در تغییر مدیران و پیگیری مطالبات و سلایق جامعه رای‌دهنده فعال بودید؟
بنده به‌عنوان نماینده تمام مردم، جهت وصول مطالبات به‌حق تمام اقشار به‌ویژه جامعه رای‌دهنده و فعالان سیاسی با حداکثر توان خود اقدام می‌کنم و امیدوارم، عملکردم مورد رضایت مردم باشد.
 در این مدت تذکراتی را چه در صحن مجلس و چه در استان به مدیران دادید؛ چقدر موثر بوده و آیا تغییرات مدنظر شما لحاظ شد؟
قطعا تذکرات تاثیر‌گذار هستند و روند و سرعت فرایندها را تسهیل می‌کنند و از ادامه تخلفات پیشگیری می‌کند. درخصوص تذکرات مجلس که در این یک سال داشته‌ام که شامل 3نطق میان‌دستور و 61تذکر به رییس‌جمهور و وزرا است، در برخی موارد بازدارنده بودند و در برخی موارد نیز زمینه را برای بهبود شرایط فراهم کرده است.
 شما یک سال گذشته دبیر کمیسیون صنایع بودید ولی امسال فرد دیگری در این جایگاه قرار گرفت. چرا دوباره انتخاب نشدید؟
سال گذشته در کمیسیون صنایع و معادن مطرح شد نمایندگانی که در هیات‌رییسه این کمیسیون عضو هستند، در سایر موقعیت‌ها کاندیدا نشوند تا تمام‌وقت در اختیار این کمیسیون باشند؛ ازاین‌رو چون تصمیم داشتم در عرصه دیگری حضور داشته باشم، در این حوزه اقدامی نکردم.
 دیدیم که برخی نماینده‌های فراکسیون امید جدا شدند و به فراکسیون‌های دیگر پیوستند یا در عمل به این فراکسیون پایبند نبودند. دلیل این اتفاق چه بود؟
بدون تردید اگر عهد و میثاقی بسته می‌شود، باید به آن پایبند بود، اگرچه در مساله فراکسیون امید عوامل متعددی دخیل بود که نیاز به واکاوی و آسیب‌شناسی دارد. البته باید از خود این افراد نیز سوال کرد که با وجود این‌که تحت نام لیست امید به مجلس وارد شدند اما به ضوابط و اصول آن پایبند نماندند و گاهی عملکرد متفاوتی نیز داشتند.
 در انتخابات شورای شهر دیدیم که حوزه البرز حواشی داشت و منجر به رای به ابطال شد. شنیده شد که نامه ابطال برگشت و نمایندگان امضای خود را پس گرفتند. اما اسم بیدستان و محمدیه در گزارش هیات نظارت کشور بود ولی درنهایت انتخابات این دو شهر تایید شد. علت چه بود؟ آیا مستندات کافی نبود؟
عوامل متعددی در این امر دخیل بود و البته در این میان گاهی حاشیه‌هایی نیز عنوان می‌شود، تردیدی نیست که وظیفه هیات نظارت پاسداری و امانت‌داری از رای مردم است و قطعا مردم با هوشیاری همه چیز را در نظر دارند و آگاهانه واکنش نشان خواهند داد. در این خصوص نیز باید گفت تخلفاتی که در این دو حوزه صورت گرفته بود، جمع‌آوری و در چهارچوب قانون در هیات نظارت استان به شکایات ارسال‌شده رسیدگی شد. هیات نظارت کشور نیز همه موارد را مورد بررسی قرار داد که در آخر به تایید انتخابات در این دو حوزه منجر شد. البته باید گفت سازوکارهای قانونی جهت جلوگیری از این قبیل تخلفات ضعیف است.
 برخی اخباری منتشر کردند و گفتند که برخی چهره‌های اصلاح‌طلب در تایید انتخابات این دو حوزه موثر بودند و برای تایید انتخابات تلاش کردند. آیا این درست است؟
صحبت‌های فراوانی عنوان می‌شود که ابتدا باید از صحت و سقم آنها مطمئن شد و بعد بیان کرد. فرآیند تایید یا ابطال انتخابات یک فرآیند قانونی است و در این دو حوزه نیز می‌باید مراحل قانونی خود را طی کند، تردیدی نیست که اعمال سلایق و نظرات از جانب هر فردی نباید در پروسه‌های قانونی تاثیر بگذارد و اگر این اتفاق افتاد، زمینه بی‌قانونی فراهم می‌شود.
 در خبرها آمده بود  استاندار قزوین و چند استاندار دیگر به اتهام تخلفات انتخاباتی احضار شدند. آیا این اتهامات وارد است و در زمان انتخابات جانب‌داری صورت گرفت یا بیشتر جنبه سیاسی دارد؟
جنبه سیاسی این اقدامات قوت بیشتری دارد و تخلفی صورت نگرفته است. البته باید گفت اگر تخلفی باشد باید با ابزارهای قانون با آن برخورد کرد، استانداران در این زمان نیز به وظیفه خود عمل کرده‌اند. نمی‌توان تمام فعالیت‌های دولت را به دلیل انتخابات تعطیل کنند که شاید این امر باعث ایجاد شائبه تخلف شده باشد.
 به‌تازگی انتخابات شورای شهر را پشت سر گذاشتیم. به نظر شما کاستی‌های مدیریت شهری قزوین در چه بخش‌هایی است؟
عدم مدیریت هزینه، عدم توجه به توسعه متوازن در شهر و عدم توجه کافی به حفظ محیط زیست و باغستان، از یک سو و مواردی که به صورت کلان‌تر و عام‌تر در شهرداری‌ها دیده می‌شود چون تراکم فروشی و عدم نظارت، بدهی زیاد و عدم نظارت در کمیسیون‌های شورای شهر از سوی دیگر، مشکلات عمده مجموعه مدیریت شهری است که منجر به تغییر ترکیب شورای شهر شد و نشان از خواست مردم برای تغییر دارد. منتخبین شورای شهر باید این مهم را مد نظر داشته باشند و رضایت شهروندان را در هر کاری در اولویت خود قرار دهند.
 در انتخاب شهردار باید چه ویژگی‌هایی مدنظر باشد؟
توانمندی و انتخاب بر اساس شایستگی شاید دو موضوعی باشد که سایر ویژگی‌های انتخاب شهردار را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. فرد شایسه و توانمند می‌تواند انظباط مالی داشته باشد. این فرد مردم را مبنای تمام طرح‌های خود قرار می‌دهد و به حقوق آنان احترام می‌گذارد و در راستای ارتقای کیفیت زندگی آنان می‌کوشد. شهردار باید سلامت مالی داشته باشد. همچنین جنس مدیریت شهر و خواسته‌های مردم را بشناسد.

ترنم زمانی


چهارشنبه 11 مرداد 1396
07:31:33