20 هکتار ازباغستان پایلوت می‌شود

پیشنهاد نماینده بهارستان نشین برای احیای باغستان
20 هکتار ازباغستان پایلوت می‌شود

گویی نه زور استاندار کارگر است، نه میراث فرهنگی که  همچنان  باغستان سنتی روز به‌روز از مساحتش کاسته می‌شود؛ حتی اگر «ساخت و ساز در باغستان مغایر با برنامه‌های توسعه نظام» باشد. با این وجود نماینده بهارستان نشین مجلس پیشنهاد کرد به صورت پایلوت در 20 هکتار از باغ‌های باغستان طرح احیای باغ‌ها اجرا شود.


 سیده حمیده زرآبادی، نماینده قزوین در مجلس در جلسه شورای باغستان سنتی قزوین، تامین آب، امنیت و راه دسترسی به باغستان را سه اولویت اصلی این مجموعه برشمرده و گفته‌است: ابتدا باید گزارشی به صورت مبسوط در خصوص میزان پیشرفت اقدام‌هایی که در حوزه تامین آب، امنیت و راه باغستان انجام شده بررسی شود؛ زیرا در صورت حل مشکل آب، راه و امنیت موضوع ساخت و ساز به خودی خود حل می‌شود. 
نماینده قزوین در مجلس، اجرای ساخت و ساز در محدوده باغستان را مغایر با اهداف ساماندهی باغستان و احیای چاه‌خانه‌های این مجموعه دانسته و گفته‌است: ساخت و سازهای امروزی با معماری و کاربردی که چاهخانه‌ها در این مجموعه داشتند بسیار متفاوت بوده و اجرای آن با برنامه چشم‌انداز و احیای باغستان سنتی مغایرت کامل دارد.
زرآبادی با مخالفت با اجرای ساخت و ساز در این مجموعه پیشنهاد کرد  طرح احیای باغستان به عنوان پایلوت در 20 هکتار از مجموعه باغ‌هایی  که موضوع آب، راه و امنیت آن به طور کامل تامین شده و نیز زنده و در حال تولید و باردهی است، انجام شود تا با مشاهده نتایج حاصل از اجرای این طرح، موضوع صدور مجوز برای ساخت و ساز در این مجموعه با ارائه نظرات کارشناسی بررسی شود.

شنبه 24 تير 1396
04:17:18