دیروز: رستوران مشاهیر

دیروز ، امروز ، فردا
دیروز: رستوران مشاهیر

بانه بود یا مریوان را درست یادم نیست؛ اما خوب یادم مانده در چند مغازه‌اش عکس هنرمندانی بردیوار بود؛ هنرمندانی که اهل دیار کردستان بودند. خیال نکنید،مغازه‌ها کالای فرهنگی می‌فروختند؛ نه کالاهاشان شکلات،موادغذایی، لوازم خانگی و... بود.آن‌روزها خیلی دلم می‌خواست توی قزوین هم این اتفاق بیفتد؛ شهری که همه معتقدند در ردیف فرهنگی‌ترین شهرهای ایران است. آن‌زمان نشد. توی یکی از کتابخانه‌ها این‌کار را کردند، آن هم با حذف بزرگانی مثل دکتر جواد مجابی! البته سال قبل قزوین هم چنین دیواری پیدا کرد؛ دیواری که مالکش دولت نیست، بخش خصوصی است. فرهنگسرا و کتابفروشی هم نیست، رستوران است؛ رستوران مشاهیر. چقدر این دیوار ارزشمند است. خدا این دیوارها را زیاد کند؛ دیوارهایی که نوع دیگری از دیوار مهربانی است.

امروز:کاشی‌هایی با نام‌های ماندگار

به رسم عادت همیشگی، شماره تلفن خانه‌ای در کوی نویسندگان تهران را می‌گیرم. می‌خواهم با شنیدن صدای دکتر مجابی و ناستین خانم، انرژی مثبت بگیرم. گپ وگفت از کتاب به اتفاقی می‌رسد که قرار است فردا در کوی نویسندگان بیفتد؛ اتفاقی که شنیدنش آدم اهل فرهنگ را به‌وجد می‌آورد. گویا سازمان میراث فرهنگی کشور بنا دارد، کاشی مشاهیر را بر سر در خانه‌های کسانی نصب کند که برای فرهنگ این کشور افتخار و اعتبار فراهم کرده‌اند؛ اتفاقی خجسته که  قدر نهادن به گنجینه‌های انسانی است که فرهنگ این مرز و بوم را حفظ کرده و ارتقاع بخشیده‌اند. کاشی اول را بر سر در خانه ایران درودی چسبانده‌اند که نقاشی باسابقه است و اگر اشتباه نکنم، دو کتاب هم دارد. کاشی دوم به دکتر مجابی رسیده که بزرگ مردی از دیار قزوین است؛ مردی که شعر می‌سراید،داستان می‌نویسد، طنز پرداز است و نقاشی می‌کشد؛ البته منتقد و صاحب نظر هم هست.  خبر بسیار خوشحال‌کننده است. فردای آن‌روز عکس و خبرش را در جاهای مختلف می‌بینم. چقدر حس خوبی به آدم می‌دهد این‌طور خبرها.

فردا:کاشی‌های برسر در خانه‌هایی در قزوین

آدم بدبین درونم می‌گوید قزوین نسبت به فرزندان خودش مهربان نیست. خدا کند اتفاقی بیفتد تا آدم بدبین درونم سرجایش بنشیند. چقدر خوب می‌شود بر سر خانه‌های چهره‌های ماندگار فرهنگ، هنر،سیاست،علم و... قزوین کاشی‌هایی همانند کاشی‌هایی که از آن نوشتم نصب شود. خانه افرادی همانند جواد مجابی،عارف قزوینی، بهاءالدین خرمشاهی،مهدی سحابی،صدرحاج سید جوادی،ابراهیم یزدی و... و البته دیگرانی که ... بگذریم.

حسن لطفی

يكشنبه 4 تير 1396
05:07:01