مدارس فوتبال؛ تیغ دولبه مستطیل سبز قزوین

فروردین امروز درآستانه فصل تابستان بررسی می‌کند؛
مدارس فوتبال؛ تیغ دولبه مستطیل سبز قزوین

همه ساله با فرارسیدن فصل تابستان و زمان اوقات فراغت دانش آموزان اقبال عمومی به مدارس فوتبال بیشتر می‌شود تا افراد بسیاری اوقات فراغت خود را در این مدارس بگذرانند؛ اما بحثی که در این باره مطرح می‌شود این است که فلسفه وجودی این مدارس چیست و چه کمکی به پیشرفت فوتبال و تقویت پایه‌ها می کند و سئوال اساسی‌تر اینکه چه نظارتی بر نحوه فعالیت آن‌ها می‌شود.


در این بین در سالیان اخیر برای درآمدزایی افرادی در مستطیل سبز رخنه کرده‌اند که از قبل مدارس فوتبال پول‌های کلانی را به جیب زده‌اند؛ درواقع  چندان رهآوردی نداشته  و در مقابل دست فوتبال خالی مانده‌است.
رشد قارچ گونه مدارس فوتبال درحکم سم در همین زمینه، صادق افشار، مربی فوتبال پایه‌های قزوین که چندین سال کار در مدرسه فوتبال را با خود یدک می‌کشد  به فروردین امروز می‌گوید: اگرمدارس فوتبال براساس اساسنامه عمل کنند، واقعا می‌توانند هم به فوتبال پایه کمک کنند و هم اوقات فراغت خوبی برای نونهالان، نوجوانان و جوانان رقم بزنند.
او ادامه می‌دهد: متاسفانه مدارس فوتبال معمولا  در قالب درآمدزایی فعالیت می‌کنند و از طرفی اکنون شباهت زیادی به مهدهای کودک دارند وآنچه آزاردهنده‌است اینکه هیچ مدرسه فوتبالی سازوکار درستی ندارد.
افشار، به آمار میدانی در این خصوص اشاره می‌کند و می‌گوید: کمتراز 10 درصد افرادی که درمدارس فوتبال حضورداشته‌اند، توانسته‌اند به رده‌های بالا راه پیداکنند و اصولا خروجی مثبتی نداشته‌اند.
سرمربی امیدهای کاسپین، فعالیت مقطعی و فصلی این مدارس را آفت بزرگ  می‌داند و می‌افزاید: نقش مدارس فوتبال در تیمداری در رده سنی پایه‌ها کمرنگ شده و از طرفی هم شاهد رشد قارچ گونه مدارس فوتبال هستیم که اصلا برای فوتبال ما خوب نیست.
افشار، نقش هیات فوتبال و مراجع ذیربط را در ساماندهی مدارس فوتبال موثر می‌داند و تصریح می‌کند: نباید سرنوشت یک نسل را به دست کسانی بسپاریم که حتی فوتبال هم بازی نکرده‌اند. هرچند بستن دست دلال‌ها در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد.
عزم هیات فوتبال برای نظارت بر مدارس فوتبال
 احسان میرزاده، رئیس کمیته جوانان هیات فوتبال قزوین با تاکید بر نظارت جدی بر نحوه فعالیت مدارس فوتبال به فروردین امروز می‌گوید: هم اکنون 14 مدرسه فوتبال در سراسر استان قزوین وجود دارد که تاکنون مجوزی برای هیچ مدرسه فوتبالی صادرنکرده‌ایم و حدود 17 مدرسه فوتبال درخواست اولیه داده‌اند؛ اما تعداد مدارسی که مدارک را تکمیل کرده‌اند حدود3 مدرسه است، البته امسال تصمیم گرفته‌ایم با مدارس فوتبال متخلف برخورد جدی کنیم.
او اضافه می‌کند:در همه جای دنیا، مدارس فوتبال برای درآمدزایی است و مراکز دانشگاهی کار بازیکن سازی را برعهده دارد؛ اما چون در ایران هنوز آکادمی جا نیفتاده‌است.
 با این وجود،میرزاده از تشدید نظارت‌ها بر مدارس فوتبال خبرمی‌دهد و می‌گوید: پس از ارائه مجوز به مدارس فوتبال تیم نظارتی شامل استعدادیاب‌های فدراسیون بر امکانات و نحوه آموزش‌های این مدارس نظارت می‌کنند.
 او ادامه می‌دهد: آموزش و پرورش به‌عنوان یک طرف قضیه در این امر تاثیرگذاراست؛ چون تنها کسانی می‌توانند مدارس فوتبال دایرکنند که در دوره‌های مربیگری شرکت کرده‌باشند.رئیس کمیته جوانان هیات فوتبال قزوین، توصیه‌ای هم به خانواده‌ها دارد و می‌گوید: خانواده‌ها، ابتدا به سراغ مدارس فوتبال دارای مجوز بروند، ضمن اینکه با همکاری اداره اماکن و نیروی انتظامی امسال نظارت‌ها را تشدید می‌کنیم.
آیا امسال هم باید شاهد بازارگرمی عده‌ای برای مدارس فوتبال بود تا روی زخم‌های فوتبال قزوین نمک پاشیده ‌شود یا اینکه با نظارت متولیان، تابستانی متفاوت برای عشق فوتبالی‌ها رقم می‌خورد.

سعید رسولی

شنبه 3 تير 1396
08:48:05