خانه دوست کجاست؟

پیگیری «فروردین امروز» از یک مطالبه قدیمی سیاسیون قزوین؛
خانه دوست کجاست؟

قزوین یکی از استان‌های سیاسی در کشور است؛ تاآنجاکه سیاسیون صاحب نفوذ و شهیری هم در کشور دارد؛ اما خانه همین شهر “سیاسی” کجاست و به تعبیر “سهراب”:«خانه دوست کجاست؟/در فلق بود که پرسید سوار/آسمان مکثی کرد» تا احزاب و تشکل‌ها و... سردرگم باشند که کجا دغدغه‌ها و مسائل حزبی خود را  مطرح کنند و برای آن فارغ از نگاه جناحی  راه‌حلی بیندیشند.


گشایش خانه احزاب، مطالبه‌ای است که در دوره استاندار پیشین در نخستین نشست احزاب مطرح شد؛ حتی همین اواخر هم استاندار کنونی بر این خواسته تاکید کرد و وعده ایجاد آن را داد، ولی تاکنون این مطالبه مسکوت مانده‌است.
اما بررسی‌های فروردین امروز نشان می‌دهد که  در دولت اصلاحات قرار بود  سیاسیون قزوین خانه‌ای داشته باشند. دولت اصلاحات با نگرش حمایت از فعالیت‌های حزبی و تشکیلاتی، زمینه رشد احزاب، تشکل‌ها و سمن‌ها را فراهم کرده‌بود؛ بنابراین خانه احزاب ایران تشکیل شد و دفاتر استانی شروع به فعالیت کرد. در استان قزوین نیز احزاب به دنبال گشایش دفتر خانه احزاب استان بودند و ماجرا تا جایی پیش رفت که زمینی برای احداث خانه احزاب کلنگ‌زنی شد؛ اما امروز فرهنگسرای بانو جایگزین شده‌است.
دولت گذشته اعتقادی به فعالیت حزبی نداشت
عباس نیکویه، فعال سیاسی اصولگرا، ماجرای خانه احزاب قزوین را اینچنین برای فروردین امروز روایت می‌کند: پیگیری گشایش خانه احزاب استان قزوین به سال‌های اول یا دوم، دوره اول شورای شهر باز می‌گردد. در آن زمان آقای محمودیان، معاون سیاسی استاندار وقت بود.
او ادامه می‌دهد: جریان اصلاح طلب استان، خانه‌ای برای احزاب در نظر گرفته‌بود و پیگیر تشکیل آن شد. در همین راستا جلسه‌ای در استانداری تشکیل شد و تمام احزاب دعوت شدند. معاون سیاسی استاندار وقت نیز در آن جلسه حضور داشت. نتیجه آن جلسه، استفاده از امکانات شهرداری و استانداری برای تشکیل خانه احزاب بود.
دبیر سابق ائتلاف پیروان ولایت ادامه می‌دهد: شهرداری، زمینی  که امروز فرهنگسرای بانو و سازمان فرهنگی- ورزشی شهرداری در آن ساخته‌شده‌است، برای خانه احزاب در نظر گرفته‌بود. استانداری نیز با وجود مشکلات مالی، مبلغی را برای شروع عملیات عمرانی آن اختصاص داده‌؛ حتی جلساتی برای چگونگی اداره آن برگزار شده‌بود.
 اما به گفته نیکویه، این پیگیری‌ها دیری نپایید و با تغییر دولت، مسئولان وقت که اعتقادی به حزب و کار حزبی نداشتند و با قدرت استانداری،  ایده خانه احزاب فراموش شد؛ چون زمین برای شهرداری بود به یکی از بناهای شهرداری تبدیل شد.
این فعال سیاسی اصولگرا معتقد است با تشکیل خانه احزاب، تشکل‌ها و احزاب از این وضعیت نابسامان خارج می‌شدند و از ظهور برخی احزاب جلوگیری می‌شد که شب انتخابات پیدا می‌شوند؛ در واقع احزاب ریشه‌دار و واقعی رشد می‌کردند.
این فعال سیاسی اصولگرا، نبود راهکار و امکانات را مانع تشکیل خانه احزاب می‌داند و می‌گوید: استاندار با رایزنی با شهرداری و شورای شهر می‌تواند از خانه‌های تملک شده در پروژه‌های متوقف شده یا مدارس متروک برای گشایش خانه احزاب استفاده کند. خانه احزاب می‌تواند احزاب را از حالت استیجاری خارج کند و محلی برای مراجعه جوانان علاقه‌مند به فعالیت سیاسی ایجاد کند.
احزاب پیگیر خانه احزاب نیستند
 اما در این بین، بلندپایه ترین مقام سیاسی استان  بر این باور است که باید سیاسیون درخواست کنند تا خانه‌ای داشته باشند که تاکنون چنین مطالبه‌ای نشده‌است.
سعید شاهرخی، معاون سیاسی - امنیتی استاندار قزوین به فروردین امروز می‌گوید: به لحاظ سیاسی احزاب از مهمترین تشکیلات نقش آفرین هستند که باید حیطه فعالیت آن‌ها در چارچوب قانون، فراگیر باشد و به زمان انتخابات و موقعیت‌های خاص محدود نباشد. او تاکید می‌کند: دولت در جهت توسعه کمی و کیفی احزاب تلاش می‌کند؛ چون اعتقاد دارد، حضور احزاب در چارچوب قانون می‌تواند باعث رشد و توسعه و نشاط سیاسی شود.
او می‌گوید: استانداری قزوین به دنبال این است که با هدف حمایت از فعالیت‌های حزبی، خانه احزاب تشکیل شود و این مستلزم همکاری فعالان سیاسی است.
معاون سیاسی - امنیتی استاندار تصریح می‌کند: براساس بند 11 ماده 20 اساسنامه، خانه احزاب ایران می‌تواند بنا به درخواست مقامات حداقل 5 تشکل سیاسی عضو خانه احزاب که رسما در استان فعالیت دارند، دفتر نمایندگی خانه احزاب ایران را در استان تاسیس کند.البته این مقام بلندپایه سیاسی قزوین تاکید می‌کند در حوزه سیاسی این روند را تسهیل کرده و تلاش می‌کند با هماهنگی بین احزاب، دفتر نمایندگی خانه احزاب ایران در استان قزوین راه‌اندازی شود.
 اما معاون سیاسی- امنیتی استاندار می‌گوید که احزاب تاکنون درخواستی برای دریافت مجوز خانه احزاب استان قزوین ارائه نکرده‌اند. با این وجود دفتر سیاسی- امنیتی استانداری به عنوان دبیرخانه احزاب عمل می‌کند و در جلسه‌ای که به زودی با محوریت این دفتر تشکیل می‌شود این درخواست پیگیری و با رایزنی، روند دریافت مجوز تسهیل می‌شود.
احزاب قدرتمند، با وجود خانه احزاب
اما اهمیت خانه احزاب در چیست و نبود جایگاهی برای تصمیم‌گیری‌های حزبی، چه لطماتی به روند توسعه سیاسی قزوین وارد کرده‌است؟
حسن رییسیان، فعال سیاسی اصلاح طلب، معتقد است: اگر احزاب قدرتمند و مقتدر در کشور داشته‌باشیم، بر مسایل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور نظارت می‌کنند. در چنین شرایطی اگر مسائلی  مطرح شود، متوجه احزاب است و رسانه‌ها دیگر هزینه نمی‌دهند.
 این فعال سیاسی اصلاح طلب  به فروردین امروز می‌گوید: در دهه 70 بحث نهادهای مدنی و احزاب مطرح شد و دلیل اینکه با وجود گذشت سال‌های زیاد، هنوز احزاب قدرتمندی چه درطیف اصلاح طلب و چه اصولگرا نداریم، این است که به جای چند حزب قوی، چندین حزب ضعیف داریم که در فرایند تصمیم‌گیری کار مشکل می‌شود و اثر خوبی ندارد.
رییسیان معتقد است برای اینکه احزاب قوی و قدرتمندی داشته‌باشیم باید خانه احزاب را تقویت کرد.به گفته این فعال سیاسی، خانه احزاب محل تجمع تمام احزاب و تشکل‌ها از گرایش‌های سیاسی مختلف است که باعث  می‌شود گفت و گو در بین آن‌ها شکل بگیرد.
دبیر شاخه قزوین حزب اتحاد ملت می‌گوید: رسالت بزرگ خانه احزاب این است که مشق دموکراسی را به جامعه عرضه می‌کند. جمع کردن همه احزاب و گروه‌ها با سلایق و تفکرات مختلف و به نوعی ایجاد فرصت رصد یکدیگر و گفت‌وگو را فراهم می‌کند و بدین ترتیب بعضی نقطه نظرات به هم نزدیک می‌شود. البته رییسیان بیان می‌کند: زمینه‌ رشد احزاب در دست مسئولان است؛ اما در کشور ما به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد؛ برای مثال ضعف در انتقاد‌پذیری و وجود قطب‌هایی که تمایلی به قدرت گرفتن احزاب ندارند، زمینه برای رشد و شکوفایی احزاب فراهم نشده‌است و گاهی اگر حزبی قدرت گرفت مانع آن می‌شوند.
درحالی فعالان سیاسی چه چپ، چه راست بر وجود خانه احزاب برای تقویت احزاب و فضای گفت وگو تاکید می‌کنند که ریش و قیچی در دست دولتی‌هاست؛ مطالبه‎ای که دست کم باید در دولت دوازدهم جدی گرفته‌شود که  مدعی  حمایت از احزاب و نهادهای مدنی است.

مریم میرحسینی

شنبه 3 تير 1396
04:21:20