در ولایت زیرزمین

نیازخندی‌ها
در ولایت زیرزمین

عنوان متن اگر عجیب است به بزرگی خودتان ببخشید؛ چون قرار بود یک چیزی راجع چیزهایی که روی هواست بنویسیم، اما متوجه شدیم، یکی از بزرگان ادبیات معاصر، قبلا مطلبی در ولایت هوا نوشته! به همین جهت بی‌مناسبت ندیدیم که به زیرزمین مراجعه کنیم که کانون شکل‌گیری خیلی از اتفاقات است؛ البته نه از نوع حرکات زیرزمینی غیرقانونی، بلکه از نوع کاملا قانونی شده‌ی آن.


 اما این مژده را به شما می‌دهیم که در حال حاضر آنجا هم روی هواست و جای نگرانی نیست.
حتما تا به حال خیلی شنیدید که فلان چیز فعلا روی هواست. این جمله‌ای بسیار متداول است که در مقاطع حساس اکثراً کنونی آن را می‌شنویم؛ یعنی پا در هر اداره و ارگان بساط و بی‌ثاری که می‌گذاری در ایامی خاص هیچ کاری انجام نمی‌شود و ارباب رجوع که تبدیل به نوکر رجوع شده‌اند از کنارت می‌گذرند و با لبخندی تاثیرگذار می‌گویند “داداش فعلا همه چی رو هواست”. نه که فکر کنید ما با هوا مشکل داریم یا هوای کسی را می‌خواهیم داشته‌باشیم یا بی‌هوا حرف خواسته‌باشیم بزنیم...نه! اما خدائیش از این هوا جماعت دل خوشی هم به آن صورت نداریم؛ زیرا در تمام مواردی که کارمان گرهی پیدا می‌کند و زبانم لال پای ما به اداره‌ای، جایی... می‌افتد، صاف می‌خوریم به همین مقاطع حساس معمولاً کنونی که توش همه چیز فعلا روی هواست.
از جمله این مقاطع هواخیز می‌شود به ادوار مختلف انتخابات در کشور عزیزمان اشاره کرد. در کشور استکبار جهانیِ خیلی بدِ آمریکا وقتی رئیس جمهور دوره‌اش تمام می‌شود و می‌رسد به انتخابات بعدی، اسمش را می‌گذارند “اردک لنگ” از بس که دیگر کار خاصی از دستش برنمی‌آید؛ اما ما چون کاملا نگاه متعهد و ارزش مداری در اقصای عالم به همه چیز و همه کس داریم باید یک اسم دیگری روی رئیس جمهور در حال اتمام خود بگذاریم؛ به طور مثال پیشنهاد ما این است که اسمش را بگذاریم “تهویه هوای مطبوع یا نامطبوع”، “هوابرش”، “سر به هوا” و... این اسامی بسیار با دوره تبلیغات انتخاباتی مناسبت دارند؛ یعنی همان طور که عرض کردیم همه چیز فعلا روی هواست. حتی زیرزمین مغازه ساندویچی سر کوچه ما که هر کوفتی را در آن درست می‌کنند و دست خلق الله می‌دهند هم پرونده کثیف کاری‌هایش در اداره بهداشت در این اوقات روی هواست. عجب آب و هوایی دارد این ولایت زیرزمین!

مهران حسینی

چهارشنبه 10 خرداد 1396
12:24:30