آشتی مدیریت شهری با ورزش

فروردین امروز راهبرد ورزشی‌های شورای شهر را بررسی می‌کند؛
آشتی مدیریت شهری با ورزش

با برگزاری انتخابات و راهیابی سه فرد منتسب به ورزش به شورای شهر قزوین، جامعه ورزش چشم انتظار برآوردن مطالبات خود هستند. اکنون که مثلث ورزشی‌ها، یعنی مهدی عبدالرزاقی، محسن حق شناس و سعید دقیقی در شورای شهر قزوین وجود دارد باید دید ورزش قزوین پوست می‌اندازد.


هنوز تا 14 مرداد‌ماه آغاز فعالیت شورای پنجم، بیش از دوماه زمان باقی است؛ ولی انتظارمی‌رود نمایندگان جامعه ورزش در صحن شورا از هم اکنون خود را آماده یک ماراتن بزرگ این‌بار در میدان سیاست کنند تا بلکه از این طریق ورزش قزوین تکانی بخورد.
مطمئنا برنامه محوربودن، یکی از مطالبات عمومی از اعضاست تا در جلسات شورا در مقابل شش عضو دیگر، حرفی برای گفتن داشته‌باشند و به عبارتی بتوانند گلیم ورزش قزوین را به خوبی از آب بیرون بکشند.
از طرفی دیگر، نمایندگان قشر ورزشکاران باید از حالت تک بعدی خارج شود و در حوزه های مختلف صاحب نظر باشند تا دچار ورزش زدگی نشوند.
تغییر نگاه شهرداری به ورزش
سعید دقیقی عضو جدید شورای شهر قزوین، با تاکید بر لزوم تغییر نگاه مدیریت شهری به ورزش به فرورین امروز می‌گوید: متاسفانه ورزش قهرمانی و همگانی و اماکن ورزشی در استان قزوین در وضعیت مناسبی قرارندارد که تغییر این رویه مستلزم تغییر نگاه شهرداری به ورزش است. دقیقی با بیان اینکه تحول در ساختار شهرداری زمانبر است، ادامه می‌دهد:قزوین یکی از افسرده‌ترین شهرهای کشور است که با معضل موادمخدر و اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کند و باتوجه به اینکه اماکن تفریحی به‌صورت درست در این شهر تعریف نشده‌اند، نیازمند تجدیدنظر در مسائل فرهنگی و ورزشی هستیم. او معتقد است:باتوجه به تجربه حضور در شهرهای مختلف، متاسفانه نگاه برخی مدیران شهرداری به ورزش جالب نیست و آن‌ها تنها به ساخت اماکن ورزشی و ورزش آماتور اکتفا می‌کنند؛ درحالی‌که برای پیشرفت ورزش باید به دنبال تقویت زیرساخت‌ها و ورزش قهرمانی و حرفه‌ای بود.
عضو ورزشی شورای شهر قزوین، قهرمان پروری را شرط لازم برای پویایی ورزش همگانی عنوان می‌کند و می‌گوید: استانی که داعیه‌دار ورزش قهرمانی است باید بتواند الگوهایی را در این زمینه معرفی کند؛ بنابراین معرفی قهرمانان به ‌عنوان یک الگو می‌تواند در پرورش استعدادها و تبدیل آن‌ها به یک قهرمان حرفه‌ای موثر باشد.
این عضو شورا،با تقدیر از علاقه شهردار قزوین به ورزش خاطرنشان می‌کند:مقوله ورزش نیازمند یک نگاه تخصصی است تا بتوان شرایط موجود در شهرهای دیگر را در قزوین هم فراهم کرد. دقیقی با تاکید بر جایگاه ویژه سازمان فرهنگی- ورزشی به‌عنوان یکی از سازمان‌های  اصلی شهرداری قزوین تاکید می‌کند: فعالیت‌های این سازمان نباید به توسعه فضاهای ورزشی محدودشود؛ چراکه اکنون شاهد مشکلاتی مانند فقر حرکتی و ... در بین مردم قزوین هستیم که با سرمایه‌گذاری می‌توان این معضلات را از بین برد.
بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال در مورد راهکارهای کمک به هیات‌های ورزشی و ساماندهی ورزش قزوین با کمک شورای شهر می‌گوید: نیازاست شرایط را محک بزنیم، ولی رویکرد اعضای ورزشی شورا کمک به ورزش و هیات‌های ورزشی است و به‌عنوان کسی که مورد اعتماد این قشر واقع شده‌است وظیفه خود می‌دانیم که با رسیدگی به ورزشکاران زمینه را برای فعالیت با انگیزه آن‌ها فراهم کنیم.
مدیریت شهری در خدمت ورزش
مهدی عبدالرزاقی، عضو دیگر منتسب به ورزش در شورای پنجم معتقداست: مناسب‌سازی فضاها و توسعه ورزش‌های همگانی از اولویت های من در حوزه مدیریت شهری است.
 او به فروردین امروز می‌گوید: تدوین برنامه‎‌هایی را  در این خصوص شروع کرده‌ایم که بعد از طی مراحل کارشناسی، اطلاع‌رسانی و به صورت لایحه  در شورا  مطرح می‌شود.  عبدالرزاقی تاکید می‌کند که «مدیریت شهری باید در خدمت ورزش  و سلامت جسمی و روحی شهروندان  باشد و من به عنوان یک عضو شورای شهر تمام تلاشم را می‌کنم». اکنون باید دید اعضای ورزشی شورا در عمل چند مرده حلاج‌اند و مانند عرصه ورزش در عرصه مدیریت شهری هم می‌توانند خودی نشان دهند. گذشت زمان مشخص می‌کند که تغییرات در شورا موثربوده یا اینکه فقط اسامی اعضا عوض شده‌است.

سعید رسولی

چهارشنبه 10 خرداد 1396
09:39:27