کلیددار شهر قزوین کیست؟

آزمون بزرگ لیست امید در انتخاب شهردار؛
کلیددار شهر قزوین کیست؟
 
حالا نوبت تغییر است. لیست مورد حمایت اصلاح‌طلبان با نام لیست «امید» توانست شش کرسی از 9 کرسی پنجمین دوره شورای شهر قزوین را به دست بیاورد و با تصاحب اکثریت شورا، اکنون نوبت پیاده کردن طرح‌ها و ایده‌هایی است که کاندیداهای لیست امید وعده آن را به مردم داده‌بودند.

 اولین و مهمترین اقدام شورای شهر جدید، انتخاب کلیددار شهراست که به تحقق وعده‌های انتخاباتی و بهبود وضعیت قزوین کمک کند.
 نقش شورای اصلاح طلبان در انتخاب شهردار
این روزها انتخاب شهردار جدید، یکی از موضوع‌های پرطرفدار محافل سیاسی است.می‌گویند برخی از کاندیداها، قول شهردار شدن را گرفتند که به همین شرط از لیست امید کنار رفتند. برخی هم از تلاش برای حضور نخبگان حوزه شهری در پست شهرداری خبر می‌دهند؛ اما در این بین، از افراد  نام آشنایی هم نام برده می‌شود که سال‌ها در جریان اصلاحات حضور فعال داشته و در این صورت باید شاهد تغییرات بزرگی در شهر بود. با وجود اینکه گفته می‌شد شورای اصلاح طلبان استان، گزینه شهرداری را معرفی می‌کند؛ اما محمد علیخانی، عضو این شورا، در گفت‌وگو با فروردین امروز، این خبر را رد می‌کند و می‌گوید: شورای اصلاح طلبان استان تنها نقش مشاور برای شورای شهر دارد وباید خود نمایندگان مردم، شهردار را انتخاب کنند.  علیخانی تصریح می‌کند: با توجه به مشکلاتی که مدیریت شهر قزوین در این سال‌ها داشته؛ مانند بدهی شهرداری، نداشتن درآمدهای پایدار، نبود شفافت مالی و پروژه‌های نامناسب، شهردار آینده باید فردی جامع‌نگر باشد که سمت‌های مدیریتی بالاتر را تجربه کرده‌ و دید کلان به موضوع‌های شهری داشته‌باشد.
شهردار شجاع
شهر قزوین از سال‌های گذشته بامشکلات بسیاری روبه‌رو بوده‌است؛ از مشکلات ترافیکی گرفته تا چالش‌های محیط زیستی. همچنین احداث پل‌ها و اجرای پروژه‌هایی که شاید بیشترین هزینه را به شهر قزوین وارد کرده‌؛ تاآنجا که انتقادات گسترده‌ای را از سوی فعالان اجتماعی و رسانه‌ای به سوی شهرداری گسیل کرده‌است. حال با تغییر شورای شهر و تغییر شهردار باید دید چه فردی برای این جایگاه حساس مناسب است. محمود کمالی، شهردار اسبق شهر قزوین، معتقد است: شهردار باید به منابع مالی و درآمدی شهر آشنا باشد و توان مدیریتی داشته‌باشد تا بتواند بین مجموعه‌های مختلف مدیریت شهری هماهنگی ایجاد کند.
کمالی به فروردین امروز می‌گوید: شهرداری که می‌آید باید شجاع باشد تا بتواند در راستای کاهش هزینه‌های شهرداری اقدامات جسورانه‌ای انجام دهد. همچنین شخصیت سیاسی - اجتماعی مورد قبول و احترام مردم باشد و وجهه خوبی در بین شهروندان داشته‌باشد.  شهردار اسبق قزوین ادامه می‌دهد: شهردار باید فردی باشد که بتواند منابع شهرداری را مدیریت کرده و توان واگذاری امور را به مردم داشته‌باشد تا اوضاع را از بی‌سر و سامانی نجات دهد.
شهردار اصلاح طلب
با تغییر ترکیب شورای شهر،  از گوشه و کنار، زمزمه‌هایی از گزینه‌های احتمالی برای تصاحب این جایگاه پرتنش به گوش می‌رسد که برخی از شخصیت‌های اصلاح طلب استانی و کشوری در بین آن‌ها به چشم می‌خورد.
محسن صفایی فراهانی، یکی از سرشناس‌ترین افرادی است که برای قرار گرفتن در جایگاه شهرداری قزوین مطرح شده‌است. این فعال سیاسی، عضو شورای مرکزی و رئیس هیات اجرایی جبهه مشارکت ایران، قائم‌مقام وزارت صنایع و مشاوره وزارت نیرو در دولت اصلاحات، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، نماینده تهران در مجلس ششم و مدیر عامل شرکت توانیر بوده‌است. او همچنین در رزومه کاری خود ریاست فدراسیون فوتبال ایران و عضویت در کنفدراسیون فوتبال آسیا را دارد. صفایی فراهانی جزو معدودی افرادی است که در سه حوزه سیاسی، اقتصادی و ورزشی کارنامه روشنی دارد.
یکی دیگر از گزینه‌ها که مطرح شده، حسین جعفری جبلی، شهردار اسبق قزوین است.  جعفری، اصفهانی است و  پارک جنگلی”فدک” یادگار دوران مدیریت او در شهر قزوین است. او مشاور بافت کلان شهرهای ایران، مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان، رییس هیات چوگان و مشاور شهردار اصفهان است و به سبب حضور به عنوان شهردار قزوین به خوبی با این شهر آشنایی دارد.
پیروز حناچی نیز از جمله افرادی است که به عنوان شهردار قزوین مطرح شده‌است. او دکترای معماری- مرمت شهری داشته و عضو هیات علمی دانشگاه تهران است. این فرد در زمان وزارت عبدالعلی زاده، معاون شهرسازی و معماری بوده‌است. ریاست موسسه پژوهشی فرهنگ و هنر دانشگاه تهران، ریاست مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران، ریاست مرکز آموزش عالی میراث فرهنگ و معاونت نظام مهندسی و احداث ساختمان وزارت مسکن و شهرسازی از جمله پست‌های مدیریتی حناچی است.  در کنار دیگر گزینه‌های مطرح شده، نام وزیر راه و ترابری دولت اصلاحات، احمد خرم، نیز به چشم می‌خورد. او استانداری هرمزگان و همدان و خوزستان، معاون استاندار هرمزگان و بوشهر و عضو غیر موظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار را در کارنامه خود دارد.
 البته محمد مهدی سنماری، عضو هیات علمی و معاون عمرانی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی و معاون عمرانی شهرداری قزوین، محمدحسین پروین‌نیا، عضو هیات علمی دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی و معاون عمرانی و استانی دولت اصلاحات و غلامعباس آقا‌علیخانی، شهردار اسبق منطقه 1 تهران و علی صفری شهردار بویین زهرا  نیز از دیگر گزینه‌های مطرح، اما بومی کلیدداری  شهرهستند.
آزمون بزرگ اصلاح طلبان
تشکیل لیست امید پنجمین دوره انتخابات شورای شهر قزوین با حواشی همراه بود؛حتی در زمان انتخابات برخی افراد که برای حضور در لیست اصلاح طلبان میثاق نامه امضا کرده‌بودند، با وجود عدم اقبال برای قرار گرفتن در لیست امید به صورت مستقل در قالب ائتلاف‌های صنفی در انتخابات حضور یافتند. با این حال اصلاح طلبان لیست امید توانستند 6 کرسی را در شورای شهر قزوین تصاحب کنند و فرصت انتخاب شهردار را در اختیار خود گرفتند.
 انتخاب شهردار آزمون بزرگی برای اصلاح طلبان شهر است؛ جریانی که به نظر می‌رسد تاکنون نتوانسته چندان بدنه فعال و آگاه خود را راضی نگه دارد و به جای کادرسازی و تصمیم‌‌های آینده‌نگرانه، به حمایت از حلقه‌های بسیار نزدیک خود پرداخته‌است؛ اما با این وجود شاید انتخاب شهردار مستقل و کارآمد و قرار دادن تیم کاری توانمند، بدون ملاحظات شخصی، در کنار شهردار، بتواند اعتماد درون جناحی را افزایش دهد.

مریم میرحسینی

چهارشنبه 10 خرداد 1396
06:22:24