کفه ترازوی ورزشی‌ها در شورای شهر

فروردین امروزحضور ورزشی‌ها را در مدیریت شهری بررسی می‌کند؛
کفه ترازوی ورزشی‌ها در شورای شهر

حالا که تنور انتخابات شوراها در همه جای کشور داغ است، ورزشی‌ها هم بیکار ننشسته‌اند و با ورود خود به این انتخابات برای نخستین بار درصدد رقم زدن اتفاقی متفاوت هستند.


 اما این بار پای شاگرد و استاد از مستطیل سبز قزوین به شطرنج سیاست بازشده تا شهر شاهد تقابل مجید رضایی، سنگربان اسبق استقلال و سرمربی کاسپین با سعید دقیقی، فوتبالیست کارنامه دار قزوین باشد.
با یک فلش بک به گذشته درمی‌یابیم ورود ورزشی‌ها به عرصه سیاست از پایتخت و با حضور چهره‌هایی مانند علیرضا، دبیر و هادی ساعی و رسول خادم و ... به صحن شورای شهر تهران آغازشد که مخالفان و موافقان خود را داشت.
گذشته از آن نیز شاهد حضور چهره‌های سیاسی در کالبد ورزش کشور بودیم که برخی مواقع این ترفند جواب داد و گاهی نیز با انتقادات تند و تیز ورزشی‌ها مواجه بود.
با این وجود اکنون شاهد شکل‌گیری مثلث ورزشی‌ها در لیست کاندیداهای شورای شهر قزوین هستیم و باید دید از بین مجیدرضایی و سعیددقیقی و مهدی عبدالرزاقی کدام یک از طرف مردم مجوز ورود به پارلمان محلی را دریافت می‌کنند و اصلاً مردم نسبت به این موضوع اقبال نشان می‌دهند.
توسعه ورزش با بودن ورزشی‌ها در شورا
سیدقاسم قافله باشی، معاون ورزشی سابق اداره کل ورزش و جوانان قزوین در این زمینه اعتقاددارد: با ورود ورزشی‌ها کاملا موافق هستم؛ چراکه بخش مهمی از جامعه را این قشر تشکیل می‌دهد و حضور کسانی که با ورزش ارتباط دارند و دلسوز ورزش هستند در شورای شهر می‌تواند به توسعه ورزش همگانی و قهرمانی کمک کند.
قافله باشی می‌‌گوید: سازمان فرهنگی -ورزشی شهرداری، مصداق خوبی از نیاز مدیریت شهری به متخصصان ورزشی است، ضمن اینکه در شرح وظایف مجموعه شورا 15-10 بند از 30 بند موجود درخصوص سلامتی و نشاط مردم و ورزش است.
او ادامه‌می دهد:از طرفی تکیه افراد ورزشی بر صندلی شورا می‌تواند به توسعه باشگاه‌ها و فضاهای ورزشی بی‌انجامد و بانگاهی دیگر به موضوع متوجه می‌شویم، کسانی که منتسب به ورزش هستند و در این انتخابات حضوردارند علاوه بر ورزش دارای تخصص‌های دیگری نیز هستند.
 این مدیر سابق ورزشی با بر شمردن کمبودها در این حوزه می‌گوید: در بحث زیرساخت‌ها و امکانات سخت افزاری ورزشی، نسبت به استاندارد کشوری خیلی عقب هستیم که شهرداری می‌توانست در این زمینه بهتر عمل کند.
 قافله باشی تاکید می‌کند:حضور افرادی که دغدغه ورزش دارند در کنار شهرداری و دیگر دستگاه‌ها می‌تواند مفید باشد و ما این قضیه را به فال نیک می‌گیریم.
حضور ورزشی‌ها با اما و اگر
 اما کریم تفضلی، جامعه شناس در مورد ورود ورزشی‌ها در عرصه سیاست و فعالیت اجتماعی دیدگاه ددیگری دارد.
او به فروردین امروز می‌گوید: کاندیداتوری افراد از صنوف و جایگاه‌های مختلف مشکلی وجود ندارد؛ چراکه دموکراسی حاکم بر کشور حکم می‌کند همه افراد از همه جریانات و عرصه‌ها، تنور رقابت را داغ کنند.
تفضلی با شرط ادامه می‌دهد:البته حضور ورزشی‌ها در صحنه سیاست نباید تنها برای کسب شهرت باشد؛ چراکه بدون توجه به سایر جنبه‌ها مانند برنامه‌ریزی ورزشی و ... دچار خسران خواهیم شد.
او با بیان اینکه مخالف مانور ورزشی در انتخابات شورای شهر هستم، می‌گوید: اگر تفسیر ما از کاندیداتوری ورزشی‌ها در این انتخابات فقط اتکاء به شهرت باشد، این مساله نقطه ضعف محسوب می‌شود، درغیراین‌صورت می‌تواند دستاوردهای خوبی داشته‌باشد.
 این جامعه شناس تاکید می‌کند: حضور حداقل یک فرد ورزشی در کنار سایر اعضا می‌تواند به چینش منطقی آن کمک کند تا دیدگاه‌های ورزشی نیز مورد توجه قرارگیرند.
این پژوهشگر اجتماعی به مردم توصیه می‌کند در کنار شهرت کاندیداهای منتسب به ورزش، عملکرد و توانایی آن‌ها را در عرصه‌های دیگر نیز ببینند.
با این وجود شاید ورود ورزشی‌ها به شورای شهر بتواند تکانی به ورزش مغفول مانده قزوین بدهد. هرچند عده‌ای  ورود ورزشی‌ها را به عرصه مدیریت شهری چون شورای شهر خسران می دانند تا منفعت.
اکنون با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات باید دید مردم با رای خود پای ورزشی‌ها را به عرصه سیاست بازمی‌کنند یا قضیه به گونه دیگری پیش می‌رود.

سعید رسولی

شنبه 30 ارديبهشت 1396
12:47:30