نشانه‌گیری لیست‌ها برای تصاحب مجلس محلی

فروردین امروز اقبال قزوین را به لیست شوراها بررسی می‌کند؛
نشانه‌گیری لیست‌ها برای تصاحب مجلس محلی

 پس از آنکه پیام «تَکرار می‌کنم» رئیس دولت اصلاحات، 30 تن از کاندیداهای انتخابات اسفند سال 94 در تهران را راهی مجلس کرد، بسیاری از معجزه‌ی رای تشکیلاتی در واپسین سال‌های دهه چهارم پس از انقلاب سخن گفتند؛ اتفاقی که تا پیش از دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با این شدت تجربه نشده‌بود.


اما ورود لیست کامل «امید» در تهران و تعداد زیادی از «امید»ی ها در شهرهای دیگر به مجلس، انتخابات پارلمانی در ایران را وارد مرحله جدیدی کرد؛ مرحله‌ای که سیاسیون اصلاح طلب آن را به آمادگی مردم برای رای حزبی تعبیر کردند.
 حال اگر فتح مجلس شورای اسلامی توسط اصلاح طلبان با بیرق امید، دومین گام آنان پس از فتح کرسی ریاست جمهوری باشد؛ در سومین گام به فتح شوراهای شهر می‌اندیشند. امیدشان هم معجزه «تَکرار می کنم» سید محمد خاتمی و پیروزی همه افراد لیست است. ناظران تکرار پیروزی قاطع در تهران و شهرهای بزرگ به واسطه رای به همه افراد لیست را پیش بینی می‌کنند؛ اما همچنان این پرسش وجود دارد که مردم شهرهای کوچکی همچون قزوین نیز از همین قاعده پیروی می‌کنند؟ پاسخ سیاسیون قزوینی به این پرسش با شک و تردید است؛ آنان از یک سو تجربه پیروزی حمیده زرآبادی، کاندیدای ناشناس اصلاح طلبان در قزوین را به واسطه پیام “تکرار می‌کنم” خاتمی پیش روی خود دارند، از سوی دیگر آرای قومیتی و سنتی را نیز نمی توانند نادیده بگیرند.
در همین رابطه، یک فعال سیاسی تجربه رای قومیتی قزوینی ها در دوره‌های گذشته انتخابات شورا و رای لیستی انتخابات سال 94 را مورد اشاره قرار می‌دهد و امکان رای لیستی در قزوین را دور از ذهن نمی‌داند.
علی احمدی، دکترای علوم سیاسی،  همزمانی انتخابات ریاست جمهوری با شوراهای شهر را دلیلی بر پیچیدگی وضعیت  در این دوره می‌داند؛ چراکه به عقیده او،  این امر به خودی خود و فارغ از نتیجه، در میزان مشارکت‌ها نیز تاثیرگذار است.
اوهمچنین می‌گوید: با توجه به نقش پررنگ گزینه  قومیت در استان قزوین، این  انگیزه‌های قومی نیز در انتخابات شوراها نقش دارد.
 اما به باور این فعال سیاسی، سیاسی کردن شورا به صلاح نیست؛ چون شورا نهاد سیاسی نیست؛ بلکه به نوعی نمود دموکراسی در مدیریت امور شهری  است و نباید جنبه سیاسی به خود بگیرد، اما نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که به هر صورت شورا به عنوان بخشی از بدنه قدرت در شهرها مورد توجه جریان‌های سیاسی و احزاب قرار می‌گیرد.
او ادامه می‌دهد: عمدتا در قزوین رای‌ها جریانی و سیاسی نیستند؛ اما تجربه اسفند 94 و انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان داد که این اتفاق دور از انتظار هم نیست و امکان وقوع آن برای انتخابات شورا هم وجود دارد، البته نتیجه آن تا حدود زیادی بستگی به اقبال مردم در انتخابات ریاست جمهوری به کاندیداهای دو جناح اصلی دارد.
هرچند به گفته  این فعال سیاسی، اصلاح طلبان در قزوین شانس بیشتری برای ورود به شورا دارند.
 یک فعال سیاسی اصولگرا نیز معتقد است که اگر افراد در قالب لیست و به صورت تیمی وارد شورا شوند، عملکرد بهتری خواهند داشت و  این وظیفه رسانه‌ها و توانمندی متخصصین است که این تفکر را به مردم انتقال بدهند.
حامد کبودوند در این باره توضیح می‌دهد: کمتر پیش آمده  که مردم ما با نگاه سیاسی رای دهند به خصوص در انتخابات شورا. آن‌ها بیشتر به افراد نام آشنا و معتمد رای می‌دهند.
 او با اشاره به اینکه تجربه دوره‌های گذشته نشان می‌دهد که مردم استان قزوین به اصولگرایان اقبال بیشتری  دارند، می‌گوید:  افرادی که قرار است انتخاب شوند، اگر از یک لیست و با برنامه منسجم و مشترک باشند هم برای مردم بهتر خواهد بود و هم برای شهر.
یک مدرس دانشگاه هم انتخابات شورای شهر این دوره را تا حدود زیادی مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری می‌داند و می‌گوید: گذشته می‌گفتند در قزوین کسی لیستی رای نمی‌دهد؛ اما اسفند 94 نشان داد که این اتفاق در قزوین هم می‌تواند رخ بدهد .
  کاوه حسین زاده بر این باور است که نباید سیاست را از شورا جدا دانست؛ چرا که از قضا هرجا سخن از قدرت و مدیریت باشد، لاجرم سیاست نیز وارد می‌شود آن هم برای مناصبی که به هر صورت بخشی از بدنه‌ی تمرکز قدرت و پول را در اختیار دارد.
او معتقد است که افراد مستقل عموما سابقه خوبی نداشته‌اند و لیستی وارد شدن جریان‌ها و تفکرات در شورا بهتر و هوشمندانه‌تر است.
حمید کیانپور، فعال اجتماعی نیز به فروردین امروز می‌گوید: لیستی رای دادن یک مساله نسبی است؛  بخشی از جامعه ما لیستی رای می‌دهند و لیست مورد نظرشان از درجه اهمیت بالایی برخوردار است؛ البته واضح  است که این علاقه به رای دادن به صورت لیستی نسبت به گذشته افزایش چشمگیر داشته‌است.
او هم معتقد است شورا یک نهاد اجتماعی است که کار اجتماعی می‌کند؛ اما این امر با سیاسی بودن آن منافاتی ندارد و ناخودآگاه اقداماتی را در بر می‌گیرد که خواه‌ناخواه سیاسی است و نمی‌توان انتظار داشت رای‌های به صندوق ریخته شده هم غیر سیاسی باشد.
این فعال اجتماعی تاکید می‌کند: نمی‌توان به صرف متخصص بودن، افراد را برای ورود به شوراها دارای حق دانست؛ بلکه این توانمندی است که در درجه اول اهمیت قرار دارد.
زمان زیادی تا انتخابات شورای شهر باقی نمانده و در این میان هر دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا در قزوین لیست انتخاباتی خود را منتشر کرده‌اند. براساس تحلیل‌های سیاسیون رای لیستی و سیاسی شهروندان در انتخابات شورا تابع اتفاقات در انتخابات ریاست جمهوری است؛ جایی که احتمالا با دو قطبی شدن فضای سیاسی به رای لیستی منجر می‌شود و در نقطه مقابل، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سکوت،  ورود کاندیداها به شورا را  با رای‌های قومیتی و جنسیتی تقویت می‌کند.

حدیث حیدری

چهارشنبه 27 ارديبهشت 1396
14:05:10