علیپور: از دیوار لهستان راست راست بالامی‌روم

با یوزپلنگ ایرانی پس از دعوت به مسابقات جهانی
علیپور: از دیوار لهستان راست راست بالامی‌روم

اولین خبری که در سال جدید مثل بمب فضای ورزش قزوین را ترکاند، دعوت رضا علیپور اعجوبه سنگنوردی ایران و جهان به مسابقات جهانی لهستان بود.


این اتفاق که باعث شد تا رضا بازهم خبرساز شود و درصدد فتح دیوار دیگری برآید و این‌بار شاهد یکه تازی «یوزپلنگ ایرانی» در لهستان باشیم؛ صفتی که به گفته خودش، رئیس فدراسیون به او داده و می‌خواهد در عمل ثابت کند، برازنده این لقب است.
حالا موفقیت‌های آقای سنگنوردی جهان وارد فاز جدیدی شده و علیپور قصد دارد در مسابقات جهانی لهستان که حکم المپیک را برای این رشته غیرالمپیکی دارد، راست راست از دیوار موفقیت بالابرود.
پس از این اتفاق مهم برای سنگنوردی ایران و جهان با علیپور همکلام شدیم تا اولین مصاحبه سال 96 به نام یوزپلنگ ایرانی رقم بخورد.

بازهم در سال جدید خبرسازشدید. چه شد که دعوت شدید.
مسابقات بازی‌های جهانی هرچهارسال یک‌بار در ورزش‌های غیر المپیکی برگزارمی‌شود که در همین راستا امسال لهستان میزبان این مسابقات خواهدبود و من هم با نائب قهرمانی جهان در فرانسه، بلیت این مسابقات را اوکی کردم.
 پس حسابی جمع دیوار بازها در لهستان جمع خواهدبود.
بله؛ در این مسابقات شاهد کلکسیونی از نام‌های بزرگ سنگنوردی جهان خواهیم بود تاجایی‌که نفرات اول تا سوم جهان از لهستان و ایران و روسیه و نفرات اول تا سوم رنکینگ جهانی از لهستان و روسیه و اوکراین و ایتالیا در این مسابقات حضورخواهندداشت که یک ضیافت سنگنوردی به تمام معنا محسوب می‌شود.
 یوزپلنگ ایرانی چه تدارکی برای آقایی در این مسابقات دیده‌است؟
من مثل گذشته تمریناتم را در دیواره سنگنوردی ورزشگاه 15 هزارنفری سردار آزادگان قزوین ادامه می‌دهم و در فرم بدنی مطلوبی قراردارم. امیدوارم در مسابقات پیش رو روسفیدشوم.
 پس باید منتظر یک مدال دیگر بود.
نمی‌توانم قول بدهم؛ چراکه شما در تمام رشته‌ها روز بد و خوب دارید، ولی تمام تلاشم را برای کسب مدال طلا می‌کنم؛ اما بنویس رضا علیپور راست راست از دیوار لهستان بالامی‌رود.
 از دیوار بی‌مهری مسئولان هم که همچنان بالا می‌روید.
متاسفانه مشکلات همچنان پابرجاست و با هزینه شخصی به مسابقات اعزام می‌شوم.کمک فدراسیون و اداره کل ورزش و جوانان قزوین بسیار ناچیزاست. می‌دانید که هزینه اعزام و مکمل و ... کمرشکن است. باید هرچه سریع‌تر برای دلسردنشدن من و بقیه کاری کنند.
 این مشکلات سقف آرزوهایت را ویران نکرده‌است؟
دیگر به این بی‌مهری‌ها عادت کرده‌ایم و الان دوسال می‌شود که قراراست دیواره را سرپوشیده کنند؛ ولی خبری نیست و درصورت بارش باران باید مانند خانه به دوش ها به زنجان یا الوند پناه ببریم.
  رضا علیپور، چه زمانی از بالارفتن از دیوار دل می‌کند؟
قبلا هم گفتم آخرین اولویت من بازنشستگی است و حالاحالاها برای موفقیت جادارم.می‌توانم به‌صورت موازی به مربیگری و شرکت در مسابقات بپردازم؛ کمااینکه هم اکنون نیز 2 شاگرد دارم و فعلا خیال پایین آمدن از دیوار موفقیت را ندارم.
 شنیدیم علاقه خاصی هم به مایکل فیلیپس، شناگر آمریکایی دارید.
بله؛ صد درصد مایکل شناگر قابلی است و به نوعی الگوی ورزشی من محسوب می‌شود.
 حالا چرا این الگو را از میان سنگنوردان انتخاب نکردید؟
چون در سنگنوردی به هرچیزی رسیده‌ام که می‌خواستم. شاید خود من، الگوی خیلی‌ها باشم به همین دلیل هم مسابقات مایکل فیلیپس را دنبال می‌کنم.
 این لقب یوزپلنگ ایرانی را چه کسی به تو داده‌است؟
این لقب را اولین بار رئیس فدراسیون به دلیل چابکی و سرعت عمل به من داد که ثبت رسمی شده‌است و افتخار بزرگی برای من محسوب می‌شود که امیدوارم در کنار آن در عمل هم هوایم را داشته‌باشند.
 بعضی‌ها به تو مرد عنکبوتی هم می‌گویند.
در برخی رسانه‌ها دیدم من را مرد عنکبوتی نامیده‌اند؛ ولی این لقب زیاد خوشایند من نیست و همان یوزپلنگ ایرانی بیشتر مرا به سمت موفقیت سوق می‌دهد و شماهم رسماً به من بگویید یوزپلنگ ایرانی.

سعید رسولی

دوشنبه 11 ارديبهشت 1396
15:31:32