سالی که پایانی خوش داشت

آفساید
سالی که پایانی خوش داشت

ورزش استان قزوین باوجود همه فراز و فرود‌ها، سالی معمولی را پشت سر‌گذاشت؛ مثل همیشه در رشته‌های انفرادی، ورزشکاران قزوینی، یک روند نسبتاً موفق را در رشته‌هایی مانند کاراته، رزمی، وشو و صخره‌نوردی، تکواندو و... در پیش داشتند؛ ولی در رشته‌های گروهی و تیمی، نتوانستیم آن چنان که باید توفیق داشته‌باشیم.


 مهمترین حادثه ورزش قزوین در سال95 را می‌توان صعود تیم والیبال سپهرالکتریک به لیگ برتر دانست؛ آرزویی که پس از 10سال برای والیبال‌دوستان قزوینی محقق شد.
 این تیم که با حمایت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی وارد میدان شد، توانست در عرض حدود دوسال، روند ناکامی‌های والیبال قزوین را پایان ببخشد. همگان دیدیم که روز یکشنبه و در بازی «مقاومت مهاباد» در ورزشگاه بابایی قزوین، چگونه 5هزار نفر، یکصدا، نام قزوین را فریاد زدند؛ ورزشگاهی که از نبود تماشاگر، سال‌ها غبار گرفته‌بود، غرق شادی و هلهله شد.
موفقیت «سپهرالکتریک» نشان داد که اگر به دنبال تحول در رشته‌های تیمی هستیم باید به‌طور ریشه‌ای و با برنامه‌ریزی میان‌مدت و بلند‌مدت، به تیمداری روی بیاوریم. مطمئناً حامیان بخش خصوصی که توانایی و پتانسیل بالا دارند، در ورزش استان کم نیستند. اگر هیات فعال و پای کار، مانند والیبال وجود داشته‌باشد، می‌توان با کمک‌های بخش خصوصی، بیش از گذشته در رشته‌هایی مانند والبیال، فوتبال، فوتسال و... به موفقیت امیدوار بود.
مهمترین ورزش این روزهای کشور؛ یعنی فوتبال در استان قزوین هنوز نتوانسته به ورزش اول استان بدل شود. در این سال، حاشیه‌های این رشته همیشه از اتفاقات مثبت آن بیشتر بوده‌است. بعد از برگزاری مجمع پرسروصدا، هنوز فوتبال قزوین از یک دوره گذار با بلوغ عبور نکرده‌است و اختلافات آن انتخابات همچنان ادامه دارد. مهمترین حوزه فعال فوتبال قزوین، باشگاه کاسپین(شهرداری‌های استان) است که آن هم تا مرحله سقوط به دسته پایین رفت؛ ولی در آخرین روزها، همت سرپرست باشگاه و کادر فنی بازیکنان باعث شد در عرض چند هفته، ورق برای کاسپین برگردد و با کسب امتیازات لازم، کاسپین در  لیگ دسته دوم فوتبال کشور، کماکان حضور داشته‌باشد؛ درحالی‌که همگان در چند سال اخیر انتظار صعود کاسپین به دسته بالاتر را داشتند، حفظ تیم و سقوط نکردن به دسته سوم هم طعم صعود به دسته بالاتر را داشت!
به‌هرحال کاسپین هم در روزهای پایانی اسفند توانست خود را در لیگ دسته دوم حفظ کند تا در کنار والیبال از امیدهای اهالی ورزش برای سال‌های بعد باشد. صعود تیم فوتسال بانوان به لیگ دسته اول کشور هم روزهای بهتری را برای فوتسال بانوان قزوین نوید می‌دهد. پس از کناره‌گیری بانوان فوتسالیست قزوینی از تیمداری در لیگ برتر فوتسال کشور، حضور تیم پارس نوین در رقابت‌های لیگ دسته اول، می‌تواند روندی امیدبخش در رشته مفرح فوتسال برای بانوان استان قزوین داشته‌باشد.
به هر صورت، علی‌رغم همه کمبودها و مشکلات، قزوین در پایان سال عاقبت به خیر شد و با صعود سپهرالکتریک به لیگ برتر و حفظ کاسپین در لیگ دسته دوم فوتبال کشور، می‌توان گفت سال 1395 پایان خوشی داشت.

يكشنبه 29 اسفند 1395
14:12:18