المپیک توکیو را نشانه رفته‌ام

با بانوی تیرانداز قزوینی پس از حضور در جام جهانی
المپیک توکیو را نشانه رفته‌ام

الهام هریجانی، تیرانداز ملی پوش قزوینی سال‌هاست که پیراهن تیم ملی را به نام خود سندزده و تیرهای خوبی را به سمت سیبل شلیک کرده‌است. هدف‌گیری‌های منسجم هریجانی باعث شده تا ابراهیم برخورداری دیگری در قسمت بانوان در تیراندازی قزوین شاهد باشیم و دیارمینودری در دو قسمت آقایان و بانوان تیراندازان ثابتی در تیم ملی داشته‌باشد.


اما درخشش بانوی سیبل و نشانه گیری قزوین به همین جا ختم نمی‌شود.این اواخر، شاهد حضور او در ترکیب تیم ملی تیراندازی در جام جهانی هند بودیم که با رتبه هشتمی در قسمت میکس همراه شد که برای اولین بار برگزارمی‌شد.
اوکه تیراندازی را تحت نظر پدر الهه احمدی یادگرفته آرزوهای بزرگی را در ذهنش نشانه گرفته و رویای حضور در المپیک 2020 توکیو را در سرمی پروراند که برای قرارگرفتن در جریان جزییات، توصیه می‌کنیم خواننده مصاحبه ما با هریجانی باشید.

در ابتدا، یک بیوگرافی کامل از خودتان بگویید.
الهام هریجانی هستم، عضو تیم ملی تپانچه و 17 سال است که تیراندازی می‌کنم که 11-10 سال آن حرفه‌ای بوده و 36 سال هم سن دارم و توانسته ام افتخارات زیادی را در تیراندازی کسب کنم.
 چه چیزی پای شما را به تیراندازی بازکرد؟
علت اصلی، علاقه شخصی بوده‌است؛ چراکه از همان بچگی به تیراندازی علاقه داشتم.یک سال پس از ورود به باشگاه، ملی پوش شدم و هم اکنون نیز تیم ملی را همراهی می‌کنم.مشوقم هم همان خانواده بود که مرا برای موفقیت در این رشته تشویق کردند.
 برای چه باشگاهی تیر می‌زنید؟
من در دهمین دوره مسابقات با  تیم مقاومت حضورداشتم، ضمن اینکه از ابتدا 6 سال برای نیروی زمینی تیر زدم و سپس یک سال در پاس ناجا بودم و سه سال هم است که با مقاومت در رقابت‌ها حضوردارم.
 در جام جهانی هند توانستید به اهدافتان برسید؟
در این مسابقات،همه تیراندازان مطرح جهان حضورداشتند و مسابقات از سطح بالایی برخورداربود.با رکوردهای خوبی پایم به فینال بازشد. باوجود اینکه برای اولین بار، رشته میکس در این مسابقات برگزارمی‌شد، با رکورد عالی در فینال رقابت نزدیکی داشتیم که منجر به هشتمی شد.
 چه مساله‌ای در فینال ترمز موفقیت شما را کشید؟
لازم است با تمرینات بهتر فینال را جدی بگیریم؛ چون در مقدماتی خوب تیرمی زنیم، ولی فینال به پاشنه آشیل ما تبدیل شده‌است.
 کدام حریفان در این مسابقات، شما را به چالش کشیدند؟
بزرگترین حریف ما و جهان چینی‌ها هستند و هندی ها هم حرف‌های زیادی برای گفتن در این مسابقات داشتند که تیراندازان این دو کشور، مدال‌ها را درو کردند؛ هرچند ما هم پیشرفت زیادی کرده‌ایم.
 اوضاع تیراندازی قزوین گل و بلبل است؟
خداراشکر در قزوین وضعیت خوبی داریم و فعالترین هیات تیراندازی مربوط به قزوین است؛ کمااینکه دوسال پیاپی عنوان برترین هیات کشور را به خود اختصاص داده‌ایم.مسابقات هرهفته برگزارمی‌شود و در طول سال هم استمراردارد و علاوه برآن کلاس‌های آموزشی مربیگری و داوری خوبی در استان برگزارمی‌شود که پیشرفت در این زمینه محسوس است.
 کمبود امکانات که نمی‌تواند پوست موز زیر پای شما باشد؟
خیر؛ اتفاقا امکانات خوبی در اختیارداریم و سالن ما مجهز به سیستم الکترونیک است و بعد از سالن 8 خط آزادی با 25 خط سیستم الکترونیک، دومین سالن مجهز کشور محسوب می‌شود.
 چه مسابقاتی را در تیر راس خود قرارداده‌اید؟
هم اکنون مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی را در پیش داریم که اواخر اردیبهشت ماه برگزارمی‌شود.اردوهای خوبی هم در این زمینه برگزارشده که ادامه آن‌ها از 7-6 فروردین پیگیری می‌شود.
 از دست کسی هم الگوبرداری می‌کنید؟
قهرمانان جهان، مانند تیراندازان چینی و کره‌ای در این زمینه سرآمدهستند که در این بین، «گائو ونگ چون» از چین تیرهای خوبی می‌زند و در المپیک قبل هم طلایی شد.
 تا چه زمانی باید شما را پشت خط تیراندازی ببینیم؟
تیراندازی سن و سال ندارد و تا هروقت بتوانم ادامه می‌دهم و هم اکنون اکثر مدال آوران جهان بالای 35 سال سن دارند و در تپانچه هم سن من تازه شروع قهرمانی است.
 به حضور در المپیک 2020 توکیو هم فکرمی‌کنید؟
هدفم کسب سهمیه برای المپیک است؛ هرچند در کویت این سهمیه را کسب کردم، ولی به خاطر مسائل سیاسی ردشد و ضربه بدی از این قضیه خوردم.

سعید رسولی

يكشنبه 29 اسفند 1395
14:01:26