سایه‌روشن‌های حضور بانوان در پارلمان محلی

فروردین امروز در گفت و گو با زنان فعال شهر بررسی کرد؛
سایه‌روشن‌های حضور بانوان در پارلمان محلی

حضور بانوان در مسندهای مختلف همواره یکی از مباحث قابل توجه است که مخالفان و موافقان خود را دارد.
حرکت در راستای مساوات حقوق زنان و مردان و استفاده از پتانسیل بانوان در کنار آقایان، بدون نگاه‌های محدودکننده، باعث شده تا شاهد حضور بانوان در بیشتر عرصه‌ها خصوصا شورای اسلامی شهر باشیم؛ بانوانی که با رای مثبت مردم به‌عنوان نماینده در پارلمان محلی انتخاب و مشغول به فعالیت شده‌اند تا با اندیشه‌ها و دیدگاه‌های آنها شهر بهتر اداره شود.


واپسین روزهای فعالیت چهارمین دوره  فعالیت شورای اسلامی شهر انگیزه ای شد تا به بررسی حضور بانوان در شورای شهر بپردازیم. برای نگاه عمیق‌تر به عملکرد بانوان منتخب در شورای اسلامی شهر و هم‌چنین بررسی انتظار مردم از یک بانوی راه‌یافته به شورا، به سراغ چند تن از بانوان صاحب‌نظر و فعال اجتماعی رفتیم. البته در نظر داشتیم با چند تن دیگر از خانم‌های عضو شورا گفت و گو کنیم که علی‌رغم پیگیری میسر نشد.مهندس «مهدیه میرناصری» یکی از بانوان فعال استان قزوین است که خود را برای حضور در انتخابات آماده می‌کند. میرناصری که کارشناس ارشد معماری است  در همین خصوص به فروردین امروز می‌گوید: از اولین دوره شورا تاکنون زنان در هر دوره توانسته‌اند کرسی‌های بیشتری را نسبت به دوره قبل کسب کنند که این روند افزایشی نشان‌دهنده رشد مشارکت اجتماعی زنان در حوزه‌های تصمیم‌سازی به‌خصوص در امور تخصصی شهر و شهرسازی است.
وی اضافه می‌کند: از سوی دیگر می‌دانیم شهر موجودی زنده است و تمامی اقشار می‌بایست بتوانند از فرصت‌ها و فضاهای شهرها بهره‌مند شوند.
حضور بانوان در مسندهای مختلف همواره یکی از مباحث قابل پیگیری است  که مخالفان و موافقان خود را دارد.
حرکت در راستای مساوات حقوق زنان و مردان و استفاده از پتانسیل بانوان در کنار آقایان، بدون نگاه‌های محدودکننده، باعث شده تا شاهد حضور بانوان در بیشتر عرصه‌ها خصوصا شورای اسلامی شهر باشیم؛ بانوانی که با رای مثبت مردم به‌عنوان نماینده در پارلمان محلی انتخاب و مشغول به فعالیت شده‌اند تا با اندیشه‌ها و دیدگاه‌های آنها شهر بهتر اداره شود.
واپسین روزهای فعالیت چهارمین دوره  فعالیت شورای اسلامی شهر انگیزه ای شد تا به بررسی حضور بانوان در شورای شهر بپردازیم. برای نگاه عمیق‌تر به عملکرد بانوان منتخب در شورای اسلامی شهر و هم‌چنین بررسی انتظار مردم از یک بانوی راه‌یافته به شورا، به سراغ چند تن از بانوان صاحب‌نظر و فعال اجتماعی رفتیم. البته در نظر داشتیم با چند تن دیگر از خانم‌های عضو شورا گفت و گو کنیم که علی‌رغم پیگیری میسر نشد.
مشارکت زنان در تصمیم سازی ها ملموس است
مهندس "مهدیه میرناصری" یکی از بانوان فعال استان قزوین است که خود را برای حضور در انتخابات آماده می‌کند. میرناصری که کارشناس ارشد معماری است  در همین خصوص به فروردین امروز می‌گوید: از اولین دوره شورا تاکنون زنان در هر دوره توانسته‌اند کرسی‌های بیشتری را نسبت به دوره قبل کسب کنند که این روند افزایشی نشان‌دهنده رشد مشارکت اجتماعی زنان در حوزه‌های تصمیم‌سازی به‌خصوص در امور تخصصی شهر و شهرسازی است.
وی اضافه می‌کند: از سوی دیگر می‌دانیم شهر موجودی زنده است و تمامی اقشار می‌بایست بتوانند از فرصت‌ها و فضاهای شهرها بهره‌مند شوند. احداث پارک بانوان در دومین دوره شورا شاخص‌ترین فعالیت ادوار مختلف بوده است که بحث احداث دومین بوستان هم به‌عنوان نشانه‌ای از فعالیت برای بانوان مطرح می‌شود.
عضو شورای اصلاح‌طلبان استان ادامه داد: توجه به نیازهای زنان در شهر، رعایت تناسب و ابعاد از یک‌طرف و ایجاد فضاهای مختص فعالیت، تفریح و کتاب‌خوانی برای بانوان همواره مغفول بوده و هست بنابراین پوشش این خلأها می‌تواند یکی از خواسته‌های مردم از بانوان حاضر در شورای اسلامی باشد.
میرناصری درباره رویکرد شورا به عضویت بانوان در این تشکیلات تصریح می‌کند: با نگاه کلی به نظر می‌رسد نگرش جنسیتی در ادوار مختلف به‌جز چند مورد اندک وجود نداشته است و از طرفی هم شاهد نگرش زنانه و بسط و توسعه این نگاه نبوده‌ایم.وی مهم‌ترین خصوصیت عضو شورا را پرسش‌گری می‌داند و می‌گوید: باتوجه به اینکه 20سال شهر قزوین طرح جامع مصوب نداشته و به طرح قبلی استناد کرده است، این سوال مطرح می‌شود که چه برنامه‌ای از سوی بانوان شورای شهر قزوین برای تفریح و سلامت دختران و زنان شهر دیده شده که پاسخ این سوال می‌تواند نمره قبولی یا مردودی این اعضا را مشخص کند.
این فعال سیاسی با تاکید بر عدم وجود نگاه زنانه تصریح می‌کند: زنان علی‌رغم این که در رده‌های بالای مدیریتی شهرداری قرار دارند، این مساله موید وجود نگاه زنانه نیست تاجایی‌که همین افراد بعضا تصمیماتی خلاف جنسیتشان گرفته‌اند که نتایج آن را در شهر می‌بینیم.
دیدگاه جنسیتی به اعضای شورا منطقی نیست
"مریم نخستین" عضو شورای شهر قزوین در پاسخ به سوال ما در رابطه با عملکرد بانوان در شورای شهر قزوین گفت: به نظر من این سوال چندان منطقی نیست؛ من اعتقادی به تفکیک اعضای خانم و آقا در شورای شهر ندارم و به‌طورکلی دیدگاه جنسیتی به مقوله شورا و مصوبات آن چندان قابل‌قبول نیست.نخستین ادامه داد: البته بااینکه مسایل، مشکلات و دغدغه‌های شهروندان خانم همیشه جزو الویت‌های فکری و کاری‌ام بوده، سعی کرده‌ام به‌طور کلان نسبت به مسایل نگاه کنم و با لحاظ کردن مشکلات و انتظارات بانوان در کنار آقایان به یک جمع‌بندی در تصمیمات و مصوبات در شورای شهر برسم.
اشتغال زنان باید در دستورکار اعضای شورا قرارگیرد
دکتر "زهرا یوسفی" فعال اجتماعی اما در این زمینه اعتقاد دارد؛ نسبت به عملکرد افراد نمی‌توان به ضرس قاطع نظرداد ولی در مقوله انتظارات از بانوان شورای شهر به نظرم جنسیت در این امر دخیل نیست و اعضای شورا اعم از مرد و زن باید بتوانند خواسته‌های مردم را برآورده کنند.
وی می‌افزاید: آبادانی شهر می‌تواند در راس مطالبات مردمی باشد که دراین‌بین حس ریزبینی بانوان می‌تواند کمک شایانی به رفع مشکلات کند.
یوسفی ادامه داد: اکنون بسیاری از معضلات، چهره زنانه به خود گرفته‌اند و توجه به اشتغال زنان و گام برداشتن در این زمینه می‌تواند وزن زیادی به عملکرد بانوان عضو شورا در ترازوی سنجش کارایی آن‌ها دهد.این فعال سیاسی می‌افزاید: در سالیان اخیر فرهنگ جدیدی وارد کشور شده و آن‌هم حضور بانوان در مسندهای مختلف اجتماعی است که معتقدم می‌تواند از بروز بسیاری از اتفاقات ناخوشایند جلوگیری کرده و احتمال تخلفات مالی را کاهش دهد.بانوان می‌توانند با حضور خود فضا را تلطیف کرده و جامعه را به سمت تعادل بکشانند که باتوجه به اقبال عمومی از این امر، انتظارمی‌رود در دوره‌های بعد نیمی از صندلی‌های شورا را بانوان به خود اختصاص دهند.
رویکرد انفعالی بانوان در شورا آزاردهنده است
مهدیه السادات قافله‌باشی از بانوان فعال استان درزمینه اجتماعی سیاسی هم دیدگاه انتقادی نسیت به عملکرد بانوان شورای شهر دارد و معتقد است؛ به نظرم بانوان بیشتر در سایه آقایان قرارگرفته و در قالب همراهی با آن‌ها روی به انفعال آورده‌اند. وی عدم تشکیل کارگروه زنان علی‌رغم وجود کمیسیون زنان و خانواده در شورا، عدم تشکیل نشست مشترک برای شنیدن دغدغه‌های بانوان، سکوت و تغییر مواضع در قِبَل کوچک‌ترین فشارهای رسانه‌ای، عدم ورود به موضوعاتی مانند افسردگی و آلودگی‌های زیست‌محیطی را می‌توان از مهم‌ترین نقصان‌های عملکرد بانوان شورا برشمرد. این فعال سیاسی حضور بانوان در انتخابات آتی شورا را چشمگیر پیش‌بینی کرده و می‌گوید: با توجه به اینکه نیمی از جمعیت را بانوان تشکیل می‌دهند تبلور مشارکت اجتماعی و خرد جمعی را شاهد خواهیم بود و امیدواریم کسانی که وارد می‌شوند با پاکی و تخصص مسایل را پیگیری کنند.
به هر حال تبلیغات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر قزوین تا چند ماه آینده آغاز می‌شود. انتظار می‌رود شهروندان فارغ از نگاه‌های قومیتی، جنسیتی و صنفی افرادی را انتخاب کنند که توانایی و شناخت کافی برای اداره شهرها داشته باشند و با یک بلوغ فکری دیگر به عکس‌های آن‌چنانی و... رای ندهند و افراد توانمند و موفق را به پارلمان محلی بفرستند.

پریسا رجایی

پنجشنبه 5 اسفند 1395
10:31:24