سفر وزیر ورزش و چند نکته

آفساید
سفر وزیر ورزش و چند نکته

هفته گذشته دکتر سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان به استان قزوین سفر و از پروژه‌های مختلف ورزشی بازدید کرد. تاکید سلطانی‌فر بر تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام ورزشی و افزایش اعتبارات عمرانی، از نکاتی بود که می‌تواند در افزایش سرانه اماکن ورزش استان بسیار مثمرثمر باشد.


یکی از مهم‌ترین پروژه‌های عمرانی ورزش قزوین تکمیل ورزشگاه سرپوشیده 6هزارنفری است که می‌تواند به‌عنوان بزرگ‌ترین سالن سرپوشیده و مجهز استان، نقش مهمی در تشویق تماشاگران به حضور در استادیوم‌ها داشته باشد.
اما همه مشکلات ورزش ما سخت‌افزاری نیست؛ همان‌طور که شاهدیم علی‌رغم ساخت مجموعه مجهز و بزرگ استادیوم 15هزارنفری قزوین، تیم قابل‌اعتنایی در آن بازی نمی‌کند و به‌غیراز مراسم افتتاحیه ورزشگاه تاکنون یک‌سوم ورزشگاه هم پر نشده است. پس باید توجه داشته باشیم که صرف احداث یک استادیوم مجهز ورزشی نمی‌تواند نسخه خوشبختی ما در سطح ورزش قهرمانی باشد.
این روزها اداره کل ورزش، هزینه نگهداری این استادیوم را به‌زحمت تقبل می‌کند و به نظر می‌رسد با استفاده از تجربه احداث این مجموعه عظیم باید به فکر بهره‌برداری مطلوب‌تر از استادیوم 6هزارنفری قزوین باشیم.
در این زمینه مهم‌ترین کمک و راهکار، استفاده از توان و پتانسیل بخش خصوصی است که وزیر ورزش و جوانان هم به آن تاکید داشتند.
در همین سفر به هنگام بازدید از مجموعه ورزشی تفریحی تالار شهر هم دکتر سلطانی‌فر به پتانسیل بالای بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری در حوزه ورزش تاکید کرد و شاهد این مدعای خود را بهره‌برداری از مجموعه تالار شهر و امکانات ورزشی منحصربه‌فرد آن با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دانست.
نکته بعدی که در صحبت‌های وزیر ورزش مشاهده شد بحث واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی و اجرای ماده88 بود که آقای وزیر تاکید کرد مردم نباید از این واگذاری‌ها آسیب ببیند و مشکلی برای آنها در بُعد ورزش قهرمانی و همگانی به وجود آید.
 متاسفانه شاهد بودیم که در چند سال اخیر بسیاری از اماکن ورزشی شهر در اختیار برخی هیات‌ها بوده که از پرداخت هزینه آب یا برق سالن‌ها عاجز بودند و در سوی دیگر علی‌رغم واگذاری سالن‌ها به بخش خصوصی، آن‌ها هم چندان موفقیتی در بهره‌برداری از اماکن ورزشی شهر نداشته‌اند؛ شاهد این ادعا هم بحث واگذاری استخر شهید رجایی است که دیگر همگان در جریان این روند هستند.
با تاکیدات وزیر ورزش و تجربیات به‌دست‌آمده در اجرای ماده88 باید امیدوار باشیم در سال آینده با درایت مدیران ورزش، مشکلات اجرای این ماده برطرف شود و ورزشکاران و قهرمانان حرفه‌ای استان و هیات‌های ورزشی با شیوه‌ای مطلوب از توانمندی‌ها و پتانسیل های سخت افزاری ورزش استان استفاده کنند.

پنجشنبه 21 بهمن 1395
12:37:17