در روز آخر ورق برای ما در کانادا برگشت

پای صحبت‌های صفرپور، بهترین مربی تکواندوی جهان:
در روز آخر ورق برای ما در کانادا برگشت

فاطمه صفرپور، سرمربی قزوینی تیم ملی تکواندو نوجوانان کشورمان با یک تیر دو نشان زد تا ضمن کسب عنوان قهرمانی با هوگوپوشان نوجوان در میدان بین‌المللی، نام خود را به‌عنوان برترین مربی جهان در تکواندو جاودانه کند. خانم سرمربی که به‌خوبی امتحان خود را درزمینه کوچ تکواندوکاران پس داده، کانادا را به تسخیر خود درآورد تا به شناسنامه مربیان تکواندو بدل شود.


نقش صفرپور در قهرمانی تیم ملی بی‌بدیل بود تا وی جواب اعتماد فدراسیون را در این مسابقات بدهد؛ البته حذف زودهنگام فاطمه جعفری دیگر نماینده قزوین مقداری کام صفرپور را تلخ کرد، ولی دبِل مربی خوش‌نام تکواندوی قزوین در موفقیت کافی بود تا این ناکامی خیلی زود به دست فراموشی سپرده شود. یک‌بار دیگر پرچم تکواندوی قزوین توسط صفرپور بالا رفت تا اوضاع تکواندو این شهر پس‌از قهرمانی در مسابقات کشوری، گل‌وبلبل شود.
به هنگام بازگشت صفرپور به ایران و در جریان آیین استقبال از وی در قزوین، با سرمربی قزوینی تیم ملی تکواندو پیرامون میدان جهانی کانادا و وضعیت تکواندو قزوین هم‌کلام شدیم.

شاگردانتان توانستند نمره قبولی در رهاورد با حریفان در کانادا بگیرند؟
خدا را شکر بچه‌ها عملکرد خیلی خوبی داشتند و به این خودباوری رسیده بودند که می‌توانند قهرمان شوند؛ البته ما تا روز آخر در رده سوم قرار داشتیم که با کسب مدال طلا در این روز ورق برای ما در کانادا برگشت.
 فکر می‌کردید در این رقابت‌ها، هوگوپوشان نوجوان ایرانی به قهرمانی دست یابند؟
من حتی فکرش را هم نمی‌کردم که در پایان مسابقات قهرمان شویم و تنها به قرار گرفتن روی سکو فکرمی کردم؛ چراکه سطح مسابقات خیلی بالا بود، ولی بچه‌ها با تلاش و پشتکار و عزم بالا به خواسته خود رسیدند و طلایی شدند.
 موفقیت جعفری می‌توانست مثلث موفقیت‌های شما را تکمیل کند. در خصوص این ناکامی هم توضیح دهید.
جعفری شب قبل‌از مسابقه‌اش متوجه شد که در صورت پیروزی باید در مقابل حریفی از رژیم صهیونیستی بایستد که این امر ممکن نبود به همین دلیل هم به لحاظ روحی به هم‌ریخت و درواقع، جدول مسابقات مانع از موفقیت وی شد.
 کدام حریفان توانستند عیار تکواندوکاران نوجوان کشورمان را در این مسابقات بسنجند؟
ازآنجایی‌که این مسابقات جهانی بود مطمئنا همه رقبا با تمام توان آمده بودند، ولی کانادا با بهره‌گیری از امتیاز میزبانی برای همه کشورها زنگ خطر محسوب می‌شد و چند کشور دیگر هم بودند که می‌شد روی آن‌ها حساب ویژه‌ای باز کرد.
  گریزی هم بزنیم به نحوه انتخابتان به‌عنوان بهترین مربی دنیا؛ چه شد به این عنوان نائل آمدید؟
خب، قاعدتا تیمی که قهرمان جهان می‌شود سرمربی‌اش را هم به‌عنوان بهترین مربی دنیا انتخاب می‌کنند که لطف خدا شامل حال من شد و این البته مسوولیتم را سنگین‌تر می‌کند.
 بهترین مربی دنیا باید در چه میدانی شاگردانش را کوچ کند؟
ما فعلا برنامه خاصی نداریم تا اینکه برای مسابقات آسیایی سال96 آماده شویم که در این راستا با برنامه‌های فدراسیون هماهنگ خواهیم شد تا در این بازی‌ها هم نتیجه مطلوب را به دست آوریم.
 مسوولان هم که حسابی در استقبال از شما گل کاشتند.
استقبال فدراسیون بسیار خوب بود و آقای پولادگر و دیگر مسوولان برایمان سنگ تمام گذاشتند و در قزوین هم استقبال بد نبود و باید از زحمات همه مسوولان و کسانی که مرا شرمنده خود کردند تشکر کنم.
 با موفقیت هوگوپوشان و شما فعلا هوای هیات تکواندو قزوین آفتابی است، درست است؟
با حضور آقای زاهدپور در راس هیات، خوشبختانه مدال‌های متعددی از سوی هوگوپوشان قزوینی در میادین مختلف کسب شده که مدیریت توانمند ایشان در سایه دوری از حواشی، این پیشرفت را رقم زده است و د رصورتی که این روند تداوم داشته باشد مطمئنا از قزوین هم در آینده قهرمان جهان خواهیم داشت.
 حالا که حرفتان کلی خریدار دارد چه خواسته‌ای از مسوولان دارید؟
تنها خواسته‌ام این است که مسوولان پشت ورزشکاران را خالی نکنند و هماهنگی‌های لازم را در خصوص برگزاری مسابقات و اعزام‌ها داشته باشند تا تکواندوی قزوین همچنان روی غلطک موفقیت باقی بماند و ثبات خود را حفظ کند و بتوانیم حرف‌های زیادی در کشور برای گفتن داشته باشیم.

سعید رسولی

شنبه 20 آذر 1395
14:45:35