لبخند به مخالفان، انتقاد از حامیان

واکنش کم سابقه «روزبه» به اصلاح طلبان منتقد
لبخند به مخالفان، انتقاد از حامیان

24 خرداد سال 92 سرآغاز فصل نوینی از تحولات در عرصه سیاسی ایران بود. آنجا که به نظر می رسید با پایان دولت 8 ساله احمدی نژادی ها بر دستگاه های اجرایی، تدبیر و امید جای رخوت و نا امیدی را در رخسار کشور بگیرد.فعالیت گسترده اصلاح طلبان و اعتدال گرایان با محوریت آیت اله هاشمی و سید محمد خاتمی، در کارزار انتخاباتی 92، شرایطی را فراهم آورد تا حجت الاسلام دکتر حسن روحانی به عنوان رییس دولت یازدهم راه ساختمان پاستور را در پیش بگیرد. اما این پایان کار نبود. همزمان با اعلام نتایج، اصولگرایان از استراتژی تازه خود رونمایی کردند و ضمن سرپوش نهادن بر مواضع خود پیش از انتخابات، داعیه دار حمایت از دولت شدند و رییس جمهوری منتخب را که تا قبل از 24 خرداد آماج حملات خود قرار داده بودند این بار به عنوان فردی ریشه دار در جریان اصولگرایی معرفی کردند.
از فضای سیاسی پایتخت که فاکتور بگیریم و پازل سیاسی قزوین را روی میز بررسی قرار دهیم، باید بر این نکته تاکید کرد که از گذشته های دور همواره نبض سیاست در قزوین پر تپش بوده است و همواره جنگ و جدل های قدرت در این دیار، بیش از مناطق دیگر رخ نمایی می کند. پس از استقرار دولت یازدهم و انتخاب استانداران، قزوین بیش از هر زمان دیگر به نظاره تصمیم اعتدال گرایان برای شناخت سکاندار جدید خود نشست. رایزنی ها و لابی گری های پیدا و پنهان جریان های مختلف سیاسی روند معرفی نماینده عالی دولت در استان را پیچیده و طولانی کرد.
در این برهه، اصولگرایان قزوین با خط و نشان کشیدن برای حامیان دولت، در ایام مختلف خبر از انتصاب گزینه مدنظرشان می دادند. گزینه هایی نظیر فردی که احمدی نژاد را یکی از معجزات خدا می دانست و همین موضوع دلیلی شده بود تا اصولگرایان قزوینی برای به کرسی نشاندن وی سر از پا نشناسند.
ز سویی دیگر اصلاح طلبان استان نیز به دور از حاشیه سازی ها و خط و نشان های جریان مقابل، تبعیت از نظر بزرگان استان نظیر آیت اله باریک بین و آقایان علیخانی و قوامی را در دستور کار خود قرار دادند و راه را برای رسیدن رییس ستاد آیت اله هاشمی در انتخابات سال 84 به ساختمان میدان سرداران هموار کردند. مرتضی روزبه استاندار قزوین شد. استاندار 53 ساله ای که از همان آغازین روزهای کرسی نشینی اش پرچم اعتدال به دست گرفت و اعلام کرد مشی دولت را بی کم و کاست در استان پیاده خواهد کرد.
شاید روزبه در روزهای شیرین ابتدایی هیچ گاه تصور هم نمی کرد که مسیر اجرای وعده اش در میان اصلاح طلبان و حامیان دولت که همان تحقق 80 درصدی خواسته های این جریان بود به آسانی ممکن نبوده و سنگ اندازی های حامیان سابق احمدی نژاد او را تا به این اندازه به مخاطره بیندازد، اما روزها یکی پس از دیگری آمدند و در این بین جدال 3 ضلع پازل سیاسی قزوین بیش از گذشته به اوج خود رسید.
 اصولگرایان استان به عنوان یکی از این اضلاع، در حالی که پس از انتخابات 24 خرداد، منافع خود را از دست رفته می دیدند به تبعیت از بزرگان خود در تهران، تمام تلاش خود را برای مصادره به مطلوب کردن شرایط استان به نفع خود متمرکز نمودند و با اصولگرا خواندن استاندار جدید، تلاش کردند خود را حریفی از پیش باخته مقابل جریان روبرو نشان ندهند.
در یکی از این موارد و در حالی که با معرفی روزبه و صدور حکم از سوی وزارت کشور، سکان فرمانداری شهرستان آوج به دست یکی از فعالان ستاد دکتر روحانی در استان سپرده شده بود، جریانی که در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، حمایت از کاندیدای مشخص جبهه پایداری را موجب افتخار خود می دانست با محوریت نماینده این شهرستان مقابل این حکم مقاومت کرد و اجازه نداد تا نیروی همسو با سیاست های دولت در شهرستان آوج مستقر شود.
شرایط به گونه ای پیش رفت که اینان خوشحالی شان از حفظ نیروهای خودی را در قالب مصاحبه هایی جهت دار به صورت علنی اعلام کردند و در حالی که پیش از استاندار شدن روزبه، نام های مختلفی را برای استانداری قزوین روی میز وزارت کشور گذاشته بودند، این بار در یک استراتژی عجیب، حمایت از نماینده دولت تدبیر و امید در استان را در دستور کار خود قرار دادند.
در این بین روح اله عباسپور، نماینده بویین زهرا و آوج در مصاحبه ای با انتقاد از تخریب های صورت گرفته در خصوص عملکرد استاندار قزوین می گوید: «آقای روزبه از ابتدای فعالیت خود در استانداری مورد هجمه افرادی با تفکرات اصلاح طلبی قرار گرفته است و آنها از طریق جوسازی و فرافکنی در رسانه هایی که در اختیار دارند  به دنبال تخریب و برکناری وی هستند.»
این نماینده اصولگرا ادامه می دهد: «جریان فکری اصلاحات به دنبال براندازی استاندار است، ولی با رویه ای که آقای روزبه در تعامل با همه گروه ها دارد این اتفاق رخ نخواهد داد.»
جریان اصلاح طلبان استان نیز با مشاهده وضعیت کنونی، بارها اقدام به تذکر دادن کردند و در جلسات مختلف بیان داشتند با استمرار شرایط فعلی، دولت در بزنگاه های حساس بایستی به تنهایی بار رقابت با جریان های مقابل را به دوش بکشد.
محمد علیخانی، نماینده سابق قزوین در مجلس نیز در این رابطه در گفتگو با یکی از نشریات استان اظهار داشت: «آن‌طور که دوستان موثق اصلاح‌طلب که با استاندار دیدار داشتند و به ما گفته‌اند، آقای روزبه قول داده بود 80 درصد خواسته‌های اصلاح‌طلبان و حامیان دولت را برآورده کند. بخش مهمی از خواسته‌ها نیز همان انتصاب مدیران شایسته و همسو با شعارهای دولت بود. به هر حال ایشان قول داده بودند که این تغییرات را تدریجا انجام خواهند داد. طی جلسات مختلفی که بین دوستان اصلاح‌طلب در استان برگزار شد. نظرات، مختلف بود. بعضی از دوستان معتقد بودند اتفاق چندانی نیفتاده و ما باید اعتراض کنیم و موضع‌گیری کنیم. بعضی دوستان دیگر می‌گفتند باید صبر کرد و مقصر همه‌ این مشکلات استاندار نیست. شماری از آن‌ها نیز معتقد بودند؛ مشکلات به وزارت کشور و چیدمان مدیریتی وزیر کشور بر می‌گردد.»
وی اضافه می کند: «طبیعتا به دلیل مشکلات زیادی که به خاطر انتصاب افراد بی‌کفایت در دولت قبل ایجاد شده است و همچنین محدودیت‌های استخدامی موجود در این دولت که به قول بعضی از وزرا دولت قبل استخدام‌های چند سال آینده را هم پیش‌خور کرده اند، دست دولت جدید در به کارگیری نیروهای کارآمد و جدید به بدنه‌ی دولت تا حدودی بسته است. این‌ محدودیت‌ها را نمی‌توان کلا مرتبط به نوع تفکر استاندار دانست؛ یک بخشی را ایشان کم‌لطفی کرده‌اند و بخش دیگر نیز مربوط به محدودیت‌های موجود بوده است.»
این اظهارات البته بلافاصله با واکنش مرتضی روزبه، استانداری که این روزها با چالش ها و فشارهای زیادی دست و پنجه نرم می کند، رو به رو شد. وی در جمع مبلغین استان که به مناسبت دهه فجر صورت گرفت، تنها یک روز پس از انتشار مصاحبه مدیر مسوول نشریه تابان، اینگونه واکنش نشان داد: «الفبای سیاسی را بلدیم، اما قرار نیست در جلسات سیاسی بدنبال راضی کردن سیاسیون باشیم و از دایره تقوی خارج شویم، برخی برای رسیدن به مطامع خود حاضرند خدمات دولت را زیر سوال ببرند و با پرچم دولت، به نوعی تخریب چی دولت باشند.»
وی ادامه می دهد: «سربسته می گویم حرف های بی اساس و غیر منطقی مطرح نکنید؛ اگر بحث فرمانداران باز شود برخی رسوا می شوند، قرار نیست که با هر شیوه و قیمتی به قدرت برسیم. مگر قرار نیست سیاست ما عین دیانت ما باشد؟ اگر امروز جواب نمی دهیم به دلیل نداشتن سخن منطقی نیست برای هم مسائل سند و مدرک و منطق داریم، اما دنبال آرامش استان هستیم.»
اظهارات تند استاندار، البته به سرعت واکنش های متقابلی را در فضاهای مجازی برانگیخت. واکنش هایی که به نظر می رسد روزهای آینده، شرایط غبار آلوده سیاسی استان را تیره تر کرده و فضا را برای بهره برداری افزونتر مخالفان دولت یازدهم که اینک با استراتژی تازه به میدان آمده و می کوشند از تقابل بین حامیان دولت در استان، ماهی خود را صید کنند، مهیاتر کرده است.
این روزها برخی از حامیان اصلی دولت پرچم انتقاد به نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان را بر افراشته اند و منتقدان و مخالفان پر و پا قرص سیاست ها و مشی دولت یازدهم، تحت لوای حمایت از استاندار تجمع کرده اند. باید به انتظار نشست و سکانس آخر این تناقض عجیب را به تماشا نشست. به راستی دومینوی سیاسی قزوین چه روندی را برای تکمیل شدن خود بر خواهد گزید و دولت تا چه اندازه می تواند با اتخاذ تدبیری تازه، حامیان واقعی خود را از دیگر فعالان عالم سیاست و از جمله مخالفانش تفکیک کرده و آنان را که در روزهای پیش رو، سخت بدان ها نیاز خواهد داشت در اردوگاه حامیانش حفظ کند.

يكشنبه 19 بهمن 1393
19:47:42