سلام قزوین به امید

حاشیه‌های انتخابات ریاست جمهوری در قزوین
سلام قزوین به امید
 رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری یازدهم، با تمام فراز و فرودها و هیجان های مثبت و منفی اش به پایان رسید.

 رییس جمهور منتخب ملت، حسن روحانی، با کسب رای و اعتماد مردم، راه خود را به خیابان پاستور باز کرد و در این میان، جشن و شور و امید روزافزون مردم، با پیروزی قاطع تیم ملی فوتبال ایران بر کره جنوبی و راهیابی مستقیم به جام جهانی دوچندان شد.  
انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، در استان و کشور واکنش ها و حاشیه های جالبی داشت که اینجا بخشی از آنها را با هم می‌خوانیم.

 تشکر مردم از پلیس
در جشن های ریاست جمهوری و راهیابی تیم ملی فوتبال به جام جهانی، خیابان های قزوین شاهد تجمع و شادی همگانی جوانان بودند. این تجمعات با همکاری مسالمت آمیز پلیس همراه بود و تنها برخوردی که در دو جشن بزرگ استان گزارش شد، شلیک گاز اشک آور در جشن انتخابات بود. به جز این یک مورد، رفتار پلیس با جوانان، مسالمت جویانه و مبتنی بر احترام متقابل بوده است.
در جشن پیروزی انتخابات ریاست جمهوری، سردار جعفری نسب، فرمانده انتظامی استان و قاسمی مدانی، رییس ستاد انتخاباتی روحانی در استان، با حضور و سخنرانی خود در خیابان خیام قزوین، جمع پرشور جوانان را به آرامش و احترام به قوانین و حقوق شهروندی دعوت کردند و این امر نقش زیادی در کنترل احساسات مردم داشت.

تقدیر علمای استان از آفرینندگان حماسه سیاسی
آیت الله تاکندی، نماینده سابق استان در مجلس خبرگان رهبری، که تمام قد از روحانی حمایت می‌کرد و در برخی نشستها و سخنرانی های انتخاباتی هم به نفع او شرکت داشت، پس از پیروزی روحانی، به او و مردم استان و کشور تبریک گفت. همچنین نماینده ولی فقیه در استان، آیت الله باریک بین هم از مردم به‌خاطر آفریدن این حماسه و رای شان به اعتدال و عقلانیت تقدیر و تشکر کرد.
رییس ستاد انتخابات استان با اشاره به مشارکت 79 درصدی مردم استان قزوین در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، می گوید: از میان آرای صحیح، حسن روحانی با 324 هزار و 739 رای حائز بیشترین میزان آرا در استان قزوین شد و پس از او محمد باقر قالیباف نیز با 111 هزار و 604 رای و سعید جلیلی با 90 هزار و 573 رای نفر به ترتیب دوم و سوم شدند. علی اکبر ولایتی نیز با 47 هزار و 174 رای نفر چهارم، و در نهایت دو نامزد مستقل؛ یعنی محسن رضایی با 45 هزار و 884 رای نفر پنجم و سید محمد غرضی نیز با هشت هزار و 108 رای نفر ششم شدند.
در استان قزوین نامزد مورد حمایت اصلاح طلبان به تنهایی 1.3 برابر مجموع آرای سه نامزد اصولگرای ریاست جمهوری (قالیباف، ولایتی و جلیلی) رای آورد اما  آنچنان که خود رییس جمهور منتخب و ستاد انتخاباتی او تاکید کردند، پیروزی گفتمان امید و اصلاحات متعلق به همه مردم است و تمام گرایش ها در دولت آشتی ملی جا خواهند داشت.
انتخاب رییس جمهور جدید جوّ آرامی را بر فضای سیاسی استان حاکم کرده است. تقریبا تمام شخصیت ها و تشکل های سیاسی قزوین در اظهار نظرها و موضع گیری های خود بر لزوم همکاری مشترک با رییس جمهور منتخب بدون توجه به صف بندی های سیاسی مرسوم تاکید کرده اند.
با این توصیف امید آن می‌رود که در سایه تدبیر و اعتدال، استان قزوین هم آرام آرام به روزهای اوج برگردد، کشاورزی و صنعت آن نفس بکشد و باری از دوش مردم برداشته شود.
سمیرا  آذرپاد


دوشنبه 3 تير 1392
23:27:56