انتخابات و چالش دیدگاه‌ها

چهره‌های سیاسی درباره انتخابات مجلس یازدهم چه می‌گویند
انتخابات و چالش دیدگاه‌ها

انتخابات یکی از مهمترین عناصر و مولفه‌های مردم سالاری و مشارکت مردم در اداره جامعه است. در جوامعی که ساز و کارها و قواعد دموکراسی در آن مورد توجه قرار می‌گیرد؛ انتخابات نه فقط سرنوشت سیاسی هر شهروند را رقم خواهد زد که بستر حضور مردم در صحنه سیاست را فراهم کرده و در اداره جامعه به صورت دموکراتیک، نقشی تعیین کننده خواهدداشت.حدود دو ماه مانده به انتخابات مجلس یازدهم، برخی از تحلیل‌گران آن را مهمترین انتخابات پس از انقلاب اسلامی و مشخصا در شرایط شکننده اقتصادی کنونی کشور و رخدادهای آبان ماه می‌دانند. این تحلیل‌گران بر این باورند که با توجه به احتمال کاهش مشارکت عمومی در این انتخابات، بسترسازی به منظور مشارکت بخشیدن درصد بیشتری از مردم در انتخابات دوم اسفند امری حیاتی است.
موضوعی که البته اتفاق نظری درباره آن نیست و برخی چهره‌های استان باور دیگری درباره انتخابات مجلس یازدهم دارند. امام جمعه موقت قزوین که پیش از این مسئولیت دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در استان را بر عهده داشته یکی از این چهره‌هاست که خواستار سخت‌گیری شورای نگهبان در تایید صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس است.
حجت‌الاسلام علی قابل نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی را در به وجود آمدن شرایط کنونی کشور مقصر دانسته و خطاب به آنان می‌گوید: «شما که همیشه به نفع خائنان رای دادید باز هم می‌خواهید وارد مجلس شوید؟ شورای نگهبان باید جارو بکشد و نترسد و این افراد را تایید نکند.»
او با بیان اینکه، «همین مدیرانی که با نظر شما تعیین شد امروز دزدی و اختلاس و فساد کردند و شما که در مجلس وظیفه نظارت داشتید چرا اعتراض نکردید»، می‌افزاید: «این همه فساد در زمان شما نمایندگان است که ناظر بودید و شما قسم خورده بودید نگذارید فساد و دزدی شود، اما کوتاهی کردید و امروز دوباره می‌خواهید وارد مجلس شوید.»
خطیب جمعه قزوین با تاکید بر اینکه، «برخی نمایندگان در مورد برجام سکوت کردند، این‌ها با چه رویی دوباره ثبت‌نام کردند و آمده‌اند ادعای خدمت به مردم را دارند»؛ اضافه می‌کند: «چرا این نمایندگان در این چهار سال برابر گرانی‌ها دم نزدند و سکوت کردند، شورای نگهبان باید امروز در صلاحیت آنها دقت کند تا از ورودشان به مجلس خودداری شود.»
قابل همچنین تصریح می‌کند: «ملت ایران باید نمایندگانی شجاع، انقلابی، با بصیرت و آگاه به مسایل و مشکلات مردم انتخاب کنند تا با ورود به مجلس شورای اسلامی در رفع مشکلات آنها اقدامات لازم را انجام دهند.»
 امید دشمنان به انتخابات مجلس یازدهم
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه استان اما از زاویه دیگری به موضوع انتخابات نگاه می‌کند. حجت‌الاسلام علی معبودی با تاکید بر اینکه، «دشمن می‌خواهد با حمله به شورای نگهبان، ستون‌های خود را در مجلس تقویت کند»، معتقد است: «دشمن در ایران به دنبال موضوع حاکمیت دو گانه است، به این صورت که به اغتشاشات و ناآرامی‌ها دامن می‌زند و در مناطق خاصی از کشور ناامنی ایجاد می‌کند و در بخش حاکمیتی هم تفکرات انحرافی را در اصول و مبانی اندیشه مسوولین ایجاد می‌نمایند.»
او، هدف دشمن را رسیدن به یک دولت شکست خورده که به راحتی استقلال خود را از دست می‌دهد و زمینه را برای حضور نیروهای خارجی فراهم می‌کند، عنوان کرده و اضافه می‌کند: «دشمن به دنبال این است که با ستون پنجم دولت شکست خورده را در کشور شکل دهد.»
این مسئول ادامه می‌دهد: «از برنامه‌های تقویت ستون پنجم دشمن، انتخابات پیش رو است؛ دشمن می‌خواهد ستون‌های خود را در مجلس تقویت کند و این اقدام را با حمله به شورای نگهبان که یک نهاد انقلابی است شروع کرده است.»
معبودی همچنین با اشاره به این مساله که متغیرهای زیادی روی انتخابات تاثیر دارد، خاطرنشان می‌کند: «گرانی بنزین، مفاسد اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی، نا کارآمدی دولت و یا ناکار آمد جلوه دادن آن، روی آرا مردم تاثیر دارد.»
 نمایندگان مجلس کاره‌ای نیستند!
با این همه، نماینده مردم قزوین در مجلس ششم بر این باور است که «حاکمیت دغدغه مشارکت ندارد؛ چون مجلس را از خاصیت انداخته‌ اند و نمایندگان مجلس کاره‌ای نیستند»!
حجت‌الاسلام سید ناصر قوامی می گوید: «کشور در حالی به استقبال انتخابات مجلس یازدهم می‌رود که همین چند هفته پیش با تصمیم‌ عجیب افزایش قیمت بنزین، هم مردم را عصبانی کردند و هم نگرانی‌های آنها را افزایش دادند.»
او با بیان اینکه، «شورای نگهبان سال‌های سال است با اصرار بر نظارت استصوابی نهاد قانون‌گذاری را بی‌خاصیت کرده و به همین دلیل طبیعی است که مردم انگیزه‌ای برای هر نوع مشارکتی نداشته باشند»؛ می افزاید: «غیبت چهره‌های شاخص در انتخابات میزان مشارکت را پایین می‌آورد.»
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اضافه می‌کند: «اینکه چهره‌های شاخص جریان اصلاحات چون می‌دانستند رد صلاحیت می‌شوند ثبت‌نام نکردند سبب نمی‌شود بر آنها خرده‌ بگیریم. در واقع اصلاح‌طلبان شاخص حق‌ داشتند ثبت‌نام نکنند. حالا شرایطی پیش رویمان است که میزان مشارکت در شهر‌های مهمی چون تهران، مشهد، شیراز، تبریز و... قطعاً حداقلی خواهد شد و این شرایط هزینه‌ساز است.»
قوامی درباره تبعات مشارکت پایین مردم در انتخابات تصریح می‌کند: «اگر تعداد رأی‌ها کم باشد برای کشور خسارت‌ به بار خواهد آمد، اما مساله این است که حاکمیت دغدغه مشارکت ندارد چون اصلاً مجلس را از خاصیت انداخته‌اند و نمایندگان مجلس کاره‌ای نیستند. پس خیلی مهم نیست رأی‌های‌ منتخبان زیاد باشد یا با حداقل رأی ممکن انتخاب شوند.»
او ادامه می‌دهد: «شورای نگهبان سال‌هاست با اصرار بر نظارت استصوابی، نهاد قانون‌گذاری را بی‌خاصیت کرده و به همین دلیل طبیعی است که مردم انگیزه‌ای برای هر نوع مشارکتی نداشته باشند. حالا فرقی نمی‌کند؛ شرکت در انتخابات یا توجه نشان دادن به موضوع‌های دیگری که مصالح کشور و منافع ملی را دربرگیرد.»
این نماینده مجلس همچنین خاطرنشان می‌کند: «کشور در حالی به استقبال انتخابات مجلس یازدهم می‌رود که همین چند هفته پیش با تصمیم‌ عجیب افزایش قیمت بنزین، هم مردم را عصبانی کردند و هم نگرانی‌های آنها را افزایش دادند. در چنین شرایطی چطور می‌توان از مردم توقع داشت بیایند و رأی‌های خود را به صندق بیندازند؟»

سعید الهی

دوشنبه 2 دي 1398
09:49:32