پایان اقتصاد؛ آغاز فرهنگ

تغییر نماینده عالی دولت در قزوین به روایت سیاسیون
پایان اقتصاد؛ آغاز فرهنگ

پس از رایزنی‌ها، گمانه‌زنی‌ها و تاییدها و تکذیب‌ها، بالاخره 7 استاندار تغییر کردند. یکی از استان‌هایی که دچار تحول شده، قزوین است. فریدون همتی از ریاست دولت محلی قزوین خداحافظی کرد و عبدالمحمد زاهدی که چهار سال گذشته در استان کردستان حضور داشت به استان قزوین آمد.


 زاهدی سیاستمدار اصلاح‌طلبی است که 12سال سابقه استانداری در استان‌های ایلام، چهارمحال بختیاری، مرکزی و کردستان در دولت‌های «اصلاحات» و «تدبیر و امید» را در کارنامه خود دارد.
کار با همتی کفش آهنین می‌خواست
با تمام حواشی که برخی رسانه‌های تندرو علیه همتی ایجاد کردند؛ اما رفتن او از استانداری قزوین برای بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی تعجب‌آور بود و تلاش نمایندگان استان در مجلس نیز نتواست او را در استان نگه‌دارد. مدیرکل روابط عمومی استانداری معتقد است تغییر همتی، دلایل شخصی و سیاسی و اجرایی و اجتماعی فرهنگی داشته‌است.
نصرت‌اله علیرضایی به «فروردین امروز» می‌گوید: هر فردی نیازمند است که خود را در موقعیت‌های مختلف بسنجد و توان و دیدگاه‌های خود را در عرصه جامعه در معرض قضاوت قرار دهد. او ادامه می‌دهد: همتی هم شاید به لحاظ شخصی به این نتیجه رسید که بعد از دو سال در استان بزرگتر، استراتژیک‌تر و مهمتر خود را بیازماید.
به گفته علیرضایی، با توجه به اینکه همتی براساس ارزیابی دولت جزو استاندارانی بود که عملکرد و کارنامه قابل دفاعی داشت و رییس کاروان سفرهای تدبیر و امید به استان‌ها، به استان قزوین رتبه اول را داده‌بود، باید انتظار ارتقای جایگاه ایشان را داشته‌باشیم. علیرضایی می‌گوید: همتی در کار اقتدار داشت تا آنجا که فضای کار در استان قزوین را تغییر داد. او سقف انتظارات و مطالبات را بالا درنظر می‌گرفت تا مدیران سخت‌کوش شوند.  به گفته او،  استاندار سابق در دفاع از سیاست‌ها و برنامه‌ها دولت دچار لکنت زبان نمی‌شد و به دولت نگاه ابزاری نداشت. از هر تریبونی که در اختیار داشت، از مواضع دولت دفاع می‌کرد.
این مقام دولتی با بیان اینکه کار کردن با همتی کفش آهنین می‌خواست، می‌افزاید: با توجه به اینکه مهمترین دغدغه کشور  معیشت و مسائل اقتصادی است،  همتی در این 21ماه تمام هم‌و غم خود را معطوف اقتصاد کرده‌بود و بیشتر جلسات استانداری با محتوای اقتصادی بود.
او از اعتقاد استاندار سابق می‌گوید:  او بر این باور بود که اگر مشکلات اقتصادی برطرف شود، مشکلات فرهنگی کاهش می‌یابد و می‌توانیم نشاط را در جامعه افزایش دهیم. علیرضایی معتقد است: استان قزوین سقف کوتاهی دارد و به همین دلیل استان نخبه‌گریزی است. استان، شخصیت‌های بزرگی در صد ساله اخیر داشته که هیچکدام نتوانستند در قزوین ماندگار شوند؛ زیرا جایگاه آن‌ها به درستی شناخته نشد.
با این همه او به استاندار جدید پیشنهاد می‌دهد با ایجاد بستر مناسب از ذخایر فرهنگی و علمی بیشترین استفاده را ببرد و این نیازمند این است که سقف سیاسی قزوین قدری بلند شود.
این مسئول روابط عمومی، بالا بردن توان گردشگری استان و تدوین برنامه منسجم، هدفمند، زمانبندی شده و سیستماتیک برای معضل بحران آبی دشت را از مواردی می‌داند که زاهدی باید به آن بپردازد.
زاهدی مدیری اصلاح‌طلب است
در این بین، جلال جلالی زاده، نماینده کردستان در مجلس ششم بر این باور است که زاهدی از معدود استانداران اصلاح‌طلب است که جرات می‌کرد در جلسات بنیاد باران شرکت کند و اصلاح‌طلب بودن از ویژگی‌های بارز اوست. عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت کردستان معتقد است اگر بودجه و اعتبارات استان کم بوده یا دولت توجهی به استان نداشته، مشکلی متوجه زاهدی نبود و او به اندازه توان و اختیار خود در کردستان فعالیت کرد و نمی‌توانست بهتر از این کار کند.
جلالی‌زاده  از اینکه زاهدی نتوانست برخی مدیران را تغییر دهد، می‌گوید: نمی‌دانم وزارتخانه‌ها در تغییر مدیران همکاری نکردند یا نمایندگان مجلس، اما اگر زودتر در راستای تغییر برخی از آن‌ها اقدام می‌کرد، می‌توانست موفق‌تر باشد.
این عضو بنیاد باران ادامه می‌دهد: مسائل فرهنگی در کردستان در دوره استانداری زاهدی بیشتر جلوه‌گر بود؛ البته کارهای اقتصادی هم انجام داد و به شدت پیگیر لایحه مناطق آزاد بانه و مریوان بود و در توسعه راه‌ها در استان نقش فعالی داشت. او برای تکمیل طرح‌های باقی‌مانده از دولت قبلی تلاش فراوانی کرد.به گفته جلالی‌زاده، زاهدی، در به کارگیری نیروهای اصلاح‌طلب در استان کردستان موفق بوده و از فعالان سیاسی و حامیان دولت به نحو احسنت استفاده کرد.
زاهدی بداند چه کسانی هزینه اصلاح‌طلبی داده‌اند
حجت‌الاسلام سید ناصر قوامی، رییس شورای اصلاح‌طلبان استان قزوین هم به «فروردین امروز» می‌گوید: از اوضاع مدیریتی استان رضایت نداشتیم؛ اما برای تغییر استاندار هم رایزنی نکردیم. استاندار  باید حداقل چهار سال بماند تا آشنا شود و بتواند برنامه دقیقی برای استان ارائه دهد.
 او می‌افزاید: همتی تا حدودی با مواضع افراد آشنا شده‌بود و جایگاه‌ها را می‌دانست. نمی‌دانم این تغییر به نفع مردم است یا نه؛ ولی تصمیم از بالا گرفته شد و ایشان تغییر کرد.
قوامی با بیان اینکه دو استاندار قبلی دولت روحانی اصولگرا بودند، می‌گوید: زاهدی به عنوان نیروی اصلاح‌طلب معرفی‌ شده‌است؛ اما حالا نمی‌توانیم قضاوت کنیم. در گذشته مدیرانی تحت نام اصلاح‌طلب آمدند، ولی کارنامه خوبی نداشتند.
او قضاوت در عملکرد استاندار جدید را به آینده موکول می‌کند: باید دید زاهدی چه عملکردی خواهد داشت. آیا تغییر مدیران را براساس منافع مردم و گفتمان اصلاح‌طلبی خواهد داشت یا خیر. باید منتظر باشیم و ببینیم که عملکرد ایشان چطور خواهد بود.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بر این باور است: زاهدی باید واقع‌بین باشد و به جایگاه افراد در استان توجه داشته‌باشد و بداند چه کسانی در دوران انتخابات چه در سال92 و چه در سال جاری فعالیت داشتند و برای استقرار دولت تلاش کردند.
رییس شورای اصلاح‌طلبان استان می‌گوید: برخی تصور می‌کنند، فقط آن‌ها در استان نقش دارند که این‌طور نیست. خیلی‌ها اهل چاپلوسی نیستند و در بالا حمایتی نمی‌شوند؛ اما انسان‌های موثری در استان هستند. زاهدی باید بداند که چه کسانی در استان هزینه اصلاح‌طلبی داده‌اند و به راهنمایی‌های آن‌ها توجه کند.
او با بیان اینکه زاهدی باید مدیرانی انتخاب کند که به نفع مردم باشد، تاکید می‌کند: قزوین قطب اقتصادی و کشاورزی است و باید از این دو جهت مهم، حمایت جدی کند. هر مدیری، میراثی از خود برجای می‌گذارد و اگر همتی،  شکوفایی اقتصاد را مبنای نشاط اجتماعی می‌دانست، اکنون باید دید زاهدی با پیشینه فرهنگی، چه دستاوردی برای قزوین دارد.
 
ترنم زمانی

پنجشنبه 6 مهر 1396
12:26:18